Czas na „Przegląd Tatarski” Środa, 3 marca 2021 roku

Skoro nowy rok, to i nowy numer naszego kwartalnika! Czterdziesta dziewiąta (już!) edycja „Przeglądu Tatarskiego” ukazała się w atrakcyjnej, barwnej okładce autorstwa Iriny Malińskiej, będącej utalentowaną artystką-graficzką, ilustratorką i designerką. Wewnątrz znajdziemy zaś wiele interesujących artykułów, łączących się z tatarską historią i kulturą.

Jak zwykle rozpoczynamy od relacji z imprez, które organizowaliśmy lub w których uczestniczyliśmy. Niestety, ze względu na epidemię i obowiązujące ograniczenia w kontaktach międzyludzkich wciąż jest ich znacznie mniej niż zazwyczaj, ale i tak sporo tego było. Polecamy tu teksty Lili Asanowicz i Michała Łyszczarza. Istotnym świadectwem naszej działalności są dwa artykuły: o ubiegłorocznych przedsięwzięciach remontowych autorstwa Barbary Pawlic-Miśkiewicz i Szymona Grzegorczyka oraz o publikacjach Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR pióra Barbary Pawlic-Miśkiewicz.

Najważniejszym wszakże wydarzeniem minionego roku był remont i przebudowa Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Długotrwałe starania Muftiego RP Tomasza Miśkiewicza dały wspaniały efekt: dotychczasowa drewniana chałupka przemieniła się w piękny meczet z minaretem. Zdjęcia meczetu z przynależnościami oraz jego wnętrza znajdują się trzeciej i czwartej stronie okładki.

Przyszło nam również pożegnać na łamach kwartalnika kilkoro seniorów naszej społeczności: Ajszę Szabanowicz, Macieja Konopackiego i Alego Muchlę, a także przedstawicielkę młodszego pokolenia Marię Aleksandrowicz-Bukin. Opuściła nas także wielka przyjaciółka tatarskiej wspólnoty: profesor Swietłana Czerwonnaja, wybitna znawczyni tatarskiej kultury i sztuki. Pamiętajmy o nich…

Z następnych tekstów warto bez wątpienia przeczytać wszystkie, ale wymienimy jedynie kilka: Tatarzy w Dziesiętnikach napisany przez Siarhieja Miśkiewicza, naszego przyjaciela z Mińska, Słynni dowódcy – Talkowscy autorstwa Damira Szarafutdina, Antroponimy języka krymskotatarskiego Lemary Selendili. Szczególnie polecamy opowiadanie Lenara Szajeha, tatarskiego pisarza z Kazania. Kolejne będą w następnych numerach.

Życzymy miłej lektury i zapraszamy do współudziału w tworzeniu kolejnych numerów naszego wspólnego pisma.

Osoby zainteresowane kwartalnikiem z innych regionów prosimy o kontakt, mejlowo: mzr@mzr.pl lub telefonicznie: + 48 605 612 137. Pismo można znaleźć także w naszej elektronicznej Bibliotece Tatarskiej: www.bibliotekatatarska.pl

  (Red.)