Debata w Muzeum Polin Poniedziałek, 2 września 2019 roku

2 września 2019 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, wziął udział w debacie pod hasłem „Diversity as a strenght: how cities can profit from cultural and social plurality” (Różnorodność jako siła: w jaki sposób miasta mogą korzystać z kulturowej i społecznej różnorodności). Debata, zorganizowana przez prezydenta m. st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, odbyła się z udziałem gościa specjalnego, Sadiqa Khana, burmistrza Londynu.

Burmistrz Londynu przyleciał do Polski z okazji uroczystości poświęconych 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. W ramach swojej wizyty odwiedził Gdańsk oraz Warszawę. Podczas wizyty w stolicy spotkał się z prezydentem Rafałem Trzaskowskim oraz z przedstawicielami biznesu, młodzieżą i organizacjami społecznymi, aby promować swoje przesłanie „Londyn jest otwarty” (London Is Open).

W Muzeum Historii Żydów Polskich Khan i Trzaskowski dyskutowali, jak miasta mogą walczyć ze wzrostem radykalnych nastrojów w społeczeństwie. Zastanawiali się też, jak Warszawa i Londyn powinny przeciwdziałać fali populizmu. – Nasze miasta są zróżnicowane i musimy budować warunki, w których każdy, włączając mniejszości, będzie się czuł jak u siebie. Kluczem jest akceptacja. Kiedy dorastałem, dookoła mnie mówili, że ludzi o moim kolorze skóry tolerują. Tolerować można ból zęba, a ludzi trzeba akceptować – powiedział Sadiq Khan. Ważnym tematem rozmów była również kwestia przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W spotkaniu wziął udział także członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, Maciej Jakubowski.

(Red.)

(Fot. Magda Sierzputowska/ Gazeta.pl)