Kalendarz muzułmański 2021 Poniedziałek, 16 listopada 2020 roku

Z radością informujemy, iż Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP wydało Kalendarz Muzułmański na rok 2021, 1442/1443 rok hidżry.

Kalendarz składa się z 12 miesięcznych plansz z grafikami Iriny Malińskiej prezentującymi meczety tatarskiego świata m.in. polskie, litewskie i krymskotatarskie. Wizja autorski sprawia, że każda budowla utrwalona jest w barwnej scenerii – trochę bajkowej, trochę onirycznej.

Irina Malińska, córka artysty-malarza ze starego polskiego rodu szlacheckiego, obecnie mieszkająca w Kudowie-Zdroju, studiowała m.in. w szkole plastycznej w Teodozji na Krymie, gdzie miała okazję zetknąć się ze sztuką krymskotatarską, a także tą dalszą – rozmaitych narodów Kaukazu.

Grafiki powstały na zamówienie muftiego RP Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP. Całą publikację opracował zespół z muftim Miśkiewiczem na czele: Barbara Pawlic-Miśkiewicz, Musa Czachorowski, Dagmara Sulkiewicz.

Zaznaczono kolorami i opisano święta muzułmańskie, kościelne i państwowe, a także zwyczajowe dni świąteczne (np. Dzień Matki). Oznaczone są także pierwsze piątki poszczególnych miesięcy muzułmańskich.

Kalendarz można zobaczyć na stronie MZR w zakładce Kalendarz oraz na stronie Biblioteki Muzułmańskiej.

Osoby zainteresowane kalendarzem prosimy o kontakt z biurem NKM MZR w RP:
mzr@mzr.pl, biuro@mzr.pl, tel. +48 605 612 137.

(Red.)