Koncert Nieobojętni 10 września 2006 roku

W piątą rocznicę 11 września 2001 roku.
Koncert Nieobojętni

W niedzielę, 10 września 2006r. na scenie w Ogrodzie Saskim w hołdzie ofiarom zamachów terrorystycznych na World Trade Center w dniu 11 września 2001r odbył się koncert „Nieobojętni”. Koncert był okazją do wyrażenia nieobojętności mieszkańców stolicy wobec terroru i wojny.

Nad koncertem patronat honorowy sprawowali Kazimierz Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, mufti Tomasz Miśkiewicz, Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Koncert poprowadził Zdzisław Bielecki z Fundacji D.O.M., współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Odczytano przesłanie Pawła Solocha, Podsekretarza Stanu, Szefa Obrony Cywilnej Kraju do uczestników koncertu. „Nie można pozostać obojętnym wobec wszystkich tych, którzy podczas ataku terrorystycznego na World Trade Center nieśli pomoc ofiarom zamachu. Wśród nich byli funkcjonariusze służb zawodowych, jak również ochotnicy, którzy słuchając własnego serca ruszyli na ratunek poszkodowanym. Cały świat widział tą tragedię oraz heroiczne zmagania z czasem i ze zmęczeniem wszystkich ratowników walczących o życie przysypanych ofiar.

„Niech ten koncert odda hołd tym, dla których podziały religijne czy narodowościowe, nie mają znaczenia, gdy chodzi o życie i dobro drugiego człowieka” – napisał Minister Soloch.

W koncercie wystąpili: Zespół Tatarów – muzułmanów Buńczuk z Białegostoku; Klezzmates z Krakowa, zespół nawiązujący do muzyki klezmerskiej; popularni muzycy i wokaliści z nurtu muzyki chrześcijańskiej: Bełchatów Gospel Singers, New Day, Bartek Jaskot, Grażyna Łapińska oraz duet gitarowy Paweł Nawara, Tomasz Kaszubowski z muzyką z kręgu kultury latynoamerykańskiej. W ten sposób wyrażone zostało główne przesłanie koncertu – do którego nawiązujemy – wezwanie do pojednania religii i kultur, do życia w porozumieniu i pokoju.

Opowiedzenie się za pokojem uczestników i artystów tego wydarzenia było czytelnym świadectwem naszej nieobojętności wobec zagrożeń przed jakimi stają obecnie mieszkańcy innych krajów. Poprzez wspólne przebywanie ze sobą uczestnicy afirmowali radość, przyjaźń i miłość.

O godz. 21.37 uczestnicy koncertu ze świecami w dłoniach zaśpiewali „Barkę” pamiętając o Wielkim Nieobojętnym Karolu Wojtyle – Janie Pawle II. Następnie odbyła się wspólna modlitwa o pokój, którą kolejno poprowadzili, Rabin Maciej Pawlak – z Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Warszawskiej, Ksiądz Marek Danielewski – Diecezjalny referent ds. Dialogu Międzyreligijnego i Ekumenicznego oraz Mufti Tomasz Miśkiewicz – Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Patronat medialny: Program Pierwszy TVP, Program Pierwszy Polskiego Radia, Radio Warszawa Praga, Katolicka Agencja Informacyjna.

Zdzisław Bielecki