Koncert niepodległościowy Wtorek, 30 października 2018 roku

30 października 2018 roku Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, uczestniczył w koncercie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent przywitał gości zebranych w Operze Narodowej i przywołał krótko wydarzenia, jakie 11 listopada 1918 roku odegrały się w tym miejscu. Tamtego dnia ówczesna dyrektor Opery Janina Korolewicz-Waydowa zmieniła przewidziany wcześniej repertuar.

– 11 listopada zagrano tutaj „Halkę” Stanisława Moniuszki – utwór, który w tamtym czasie zawsze budził patriotyczne uczucia i był dla zniewolonych od stu dwudziestu trzech lat czymś wielkim – opowiadał Prezydent, przypominając, że tamtego dnia dyrektor Korolewicz-Waydowa – sama uczestnicząc w przedstawieniu – w międzyczasie prowadziła korytarzami polskich żołnierzy, ostrzeliwujących z tarasów teatru niemieckie oddziały przebywające w ratuszu.

W programie koncertu znalazł się utwór wybitnego kompozytora i jednego z Ojców Niepodległości, Fantazja polska gis–moll op. 19 na fortepian i orkiestrę. Podczas koncertu odbyło się także prawykonanie utworu Te Deum Polonia skomponowanego przez Pawła Łukaszewskiego na zamówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

– To hołd, podziękowanie Panu Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę, którą mamy dzisiaj; to dzieło wdzięczności Bogu i wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Prezydent o utworze.

(Red.)

(Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP)

Polecamy:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/rocznica-niepodleglosci/aktualnosci/art,51,we-wtorek-uroczysty-koncert-z-okazji-stulecia-odzyskania-niepodleglosci.html