Kongres w Toruniu Środa - Piątek, 9–11 maja 2018 roku

W dniach 9–11 maja 2018 r. odbywał się w Toruniu V Międzynarodowy Kongres Azjatycki, wielkie spotkanie naukowców, biznesmenów oraz polityków zajmujących się tematyką azjatycką.

Jego hasłem było: „Kierunek Azja. Różnorodność, odmienność, dialog. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i Azerbejdżan”. Od początku organizacją kongresu zajmuje się Towarzystwo Azji i Pacyfiku, którego prezesem jest dr Adam Marszałek, przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji Wspierania Współpracy Międzynarodowej oraz Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Wśród gości honorowych byli m.in. ambasadorowie Azerbejdżanu, Kazachstanu, Libanu oraz Bangladeszu. Na kongres przybyło blisko pięciuset prelegentów reprezentujących placówki naukowe, instytucje i stowarzyszenia m.in. z Polski, Ukrainy, Chin, Wietnamu, Korei.

Zaproszony został również Muzułmański Związek Religijny w RP,  reprezentowany przez Musę Czachorowskiego, rzecznika prasowego, przedstawiciela MZR na woj. dolnośląskie. Wraz ze znakomitymi specjalistami: prof. Czesławem Łapiczem, prof. Agatą Skowron-Nalborczyk i prof. Joanną Kulwicką-Kamińską, wystąpił w panelu „Islam w Polsce, Europie i na świecie – przekłady Koranu”.

Tematyka wykładów wiązała się muzułmańską społecznością tatarską w Polsce oraz jej dziedzictwem kulturowym w postaci tatarskich tefsirów. Musa Czachorowski omówił współczesne przekłady Koranu na język polski z uwzględnieniem najnowszego tłumaczenia, które niebawem zostanie opublikowane przez Muzułmański Związek Religijny.

(Red.)