Mural „Utkany wielokulturowością” naprawiony Piątek, 26 stycznia 2018 roku

W Białymstoku przy al. Piłsudskiego znajduje się mural „Utkany wielokulturowością”, powstały w roku 2015 z inicjatywy Fundacji Klamra i Stowarzyszenia 9/12. Jego twórcą jest prezes Fundacji Klamra i artysta sztuki ulicznej Dariusz Paczkowski. Mural, przypominający wielobarwną tkaninę, nawiązuje do wielokulturowej historii miasta; widnieją na nim słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami. Wśród nich jest menora – żydowski świecznik, który to fragment został zamalowany swastyką.

W piątkowe popołudnie, 26 stycznia 2018 roku, odbyła się spontaniczna akcja naprawy murala zorganizowana przez prezesa Fundacji Klamra ze wsparciem władz Białegostoku. Każdy, kto się pojawił, mógł odbić swoją dłoń na muralu, domalować nitki tkaniny, dodano również słowo „wspólnie” w języku białoruskim.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski potępił akt wandalizmu: „Białystok to miasto o tradycjach wielokulturowych, które zawsze będziemy pielęgnować. Nie dajemy zgody na przejawy nienawiści, antysemityzmu i dyskryminacji w naszym mieście” – i jako pierwszy odcisnął dłoń. W ślad za nim poszli wszyscy członkowie akcji.

W naprawie murala wzięli udział mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Normalny Białystok, Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku i Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. W imieniu Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP w akcji wzięli udział imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku Mirzogolib Radzhabaliev oraz pracownik kancelarii Dżaneta Miśkiewicz.

(Red.)

(Fot: Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta; Dawid Gromadzki/UM Białystok; Monika Kalicka/Polskie Radio Białystok)

(Foto tytułowe – Monika Kalicka/Polskie Radio Białystok)