Muzułmańska modlitwa w intencji Ukrainy i Krymskich Tatarów 28 lutego 2014 roku

Tragiczne wydarzenia od kilku miesięcy rozgrywające się na Ukrainie poruszają głęboko całą polską społeczność niezależnie od wyznania. Wszyscy mamy szczerą nadzieję i wiarę, że sytuacja tam wreszcie się ustabilizuje, powstrzymany zostanie rozlew krwi i zapanuje ogólnonarodowe pojednanie. Polscy Tatarzy-muzułmanie współczują głęboko ukraińskiemu narodowi, w którym nie brakuje także muzułmanów pochodzenia tatarskiego.

Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej w pełni popiera apel Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Greckokatolickiego w Polsce oraz Polskiej Wspólnoty Episkopalnej o to, aby 28 lutego stał się dniem modlitwy i postu na rzecz zaprzestania rozlewu krwi na Ukrainie. W związku z tym w Domu Modlitwy Muzułmańskiego Związku Religijnego w Białymstoku przy ulicy Piastowskiej 13 F odbędzie się tego dnia o godzinie 12 modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie, którą poprowadzi Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz.

Polscy muzułmanie tatarskiego pochodzenia pomodlą się też w intencji swoich pobratymców, Tatarów Krymskich, których sytuacja pod każdym względem jest szczególnie trudna. 18 maja br. obchodzić oni będą 70. rocznicę ludobójczej deportacji z półwyspu. Potem przez dziesięciolecia podlegali bezwzględnym represjom bolszewickiego reżimu. Od niedawna dopiero uzyskali prawo osiedlania się na rodzinnej ziemi, jednak mimo to nie posiadają pełni przynależnych im praw.

Musa Czachorowski,
rzecznik prasowy Muftiego RP