Muzułmańskie wydawnictwa na Warszawskich Targach Książki Środa, 5 czerwca 2019 roku

Kolejny już raz zespół wydawniczy Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZRwRP uczestniczył w największym przedsięwzięciu księgarsko-wydawniczym w Polsce – Warszawskich Targach Książki. Od 23 do 26 maja br. wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z muzułmańskimi i tatarskimi publikacjami, wystawionymi na stoisku w sektorze akademickim. Warto było, bowiem Muzułmański Związek Religijny jest jedynym w Polsce wydawcą zorientowanym wyłącznie na literaturę tego typu, zwłaszcza religijną. Bogata oferta przyciągała uwagę, a wiele osób zatrzymywało się nie tylko ze względu na książki, ale także, aby porozmawiać o islamie, Tatarach, ich historii oraz kuchni.

Duże zainteresowanie wzbudzała jak zwykle historia Tatarów w Polsce, zwłaszcza ta związana z ich służbą wojskową. Z wielkim uznaniem odwiedzających spotkał się tu wydany w ubiegłym roku album Tatarzy w służbie Polsce 1918–2018. Podobnie było z najnowszym przekładem Koranu, który zyskuje sobie coraz większą popularność. Muzułmanie przeglądali literaturę religijną, zwłaszcza przeznaczoną dla dzieci, pytano także o książki wspomnieniowe, bajki oraz tatarskie biografie. Miłym gościem stoiska był ambasador Islamskiej Republiki Afganistanu Jego Ekscelencja Gul Hussain Ahmadi. Na cały dzień przyjechała z Krakowa prof. Grażyna Zając, od lat utrzymująca serdeczne kontakty z tatarską społecznością. Przyszedł imam Mahmud Taha Żuk ze Stowarzyszenia Jedności Muzułmańskiej, a z Gdańska zawitali Adam Murad Murman i Ramazan Jakubowski. Odwiedził targi także mufti Tomasz Miśkiewicz, z zadowoleniem oceniając muzułmańską ekspozycję.

Podobnie jak w ubiegłym roku gospodarzami stoiska byli: Barbara Pawlic-Miśkiewcz oraz Musa Czachorowski, których w udzielaniu wyjaśnień i częstowaniu krówkami, zawiniętymi w papierki z nadrukiem MZR i półksiężycem, wspierali: Dagmara Sulkiewicz, Adham Adb El Ael, Marek Moroń oraz Wioletta Maciejewska.

(Red.)