Noworoczne spotkanie u Prezydenta RP Piątek, 18 stycznia 2019 roku

18 stycznia 2019 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się noworoczne spotkanie przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce z Prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Wśród gości byli m.in.: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, warszawsko-praski biskup pomocniczy Romuald Kamiński, abp Sawa – prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej, hierarchowie duszpasterstw polowych: Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego oraz przedstawiciele Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, przedstawiciele Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej. A także: przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych zasiadający w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Społeczność polskich muzułmanów reprezentowali: Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz z małżonką Barbarą Pawlic-Miśkiewicz, Krzysztof Mucharski członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, Adham Abd El Aal przedstawiciel MZR w województwie mazowieckim oraz Klara Janglajew członek zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku.

Prezydent Andrzej Duda dziękował zebranym za możliwość spotkania w tak licznym gronie – przedstawicieli różnych związków wyznaniowych, Kościołów, narodów i grup etnicznych.  – To nasze spotkanie jest ważnym elementem istnienia polskiej wspólnoty, ale przede wszystkim jest pięknym pokazaniem tego, jak ona wygląda, jak jest ona barwna i jak wielka jest tradycja naszej polskiej wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej, tych którzy żyją na polskiej ziemi, tych którzy żyją w tradycji ukształtowanej tutaj od stuleci, bardzo często od ponad tysiąca lat – powiedział prezydent.

W swym wystąpieniu nawiązał do tragicznej śmierci prezydent Gdańska, Pawła Adamowicza. – Poprzez dramatyczne wydarzenia (…) znowu odżyła u nas dyskusja na temat tego, czy granice relacji międzyludzkich, wewnętrznych, w niektórych aspektach, zwłaszcza w tych aspektach politycznych, nie są u nas przekraczane – powiedział. Prezydent wyznał także, że mimo iż uważa się za wyważonego, robiąc rachunek sumienia dostrzegł słowa, których żałuje. Wezwał, by każdy zrobił sobie taki rachunek sumienia i dążył do poprawy. Jako wzór relacji i dialogu prezydent Duda wskazał na doświadczenia ekumeniczne i międzyreligijne, gdzie osoby o różnej tożsamości potrafią w szacunku, bez obrażania nikogo, wspólnie rozmawiać. „Bardzo bym chciał żebyśmy my, jako wspólnota ludzi żyjących na polskiej ziemi, mających różne poglądy też się tego nauczyli” – zaznaczył. Na zakończenie wystąpienia przekazał członkom wszystkich wspólnot najlepsze życzenia noworoczne.

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce głos zabrał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Gądecki podsumował miniony rok, wskazał bieżące wyzwania, odniósł się także do śmierci Pawła Adamowicza i ocenił że „ogólna atmosfera wrogości, jaka zrodziła się obecnie w naszej ojczyźnie, woła o opamiętanie, o wyznanie grzechów, o wzajemne przebaczenie i o pojednanie”. W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej głos zabrał bp  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec. „Dziękuję za słowa pana prezydenta, że powinniśmy wszyscy spojrzeć na siebie i próbować odnaleźć te elementy, które możemy wyznać, poprawić, które powinny ulec zmianie w każdym z nas i każdy z nas musi te elementy w sobie sam odnaleźć” – powiedział luterański duchowny nawiązując do panującego czasu żałoby.

Przemawiał również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti RP Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.  Rabin Schudrich wezwał do walki z hejtem. Przywołując fragment Tory zachęcił, by śmierć prezydenta Gdańska zmobilizowała do czynienia dobra.

Mufti Miśkiewicz również zaapelował do wspólnej walki ze złem i mową nienawiści, „tego w naszym kraju potrzebujemy, by wspólnie, jako jedna rodzina, jeden narów, niezależnie od pochodzenia, wyznania, etniczności, bardziej ze sobą współpracować, żeby Polska zawsze była bezpieczna, żeby naród polski był bezpieczny. Również żeby ludzie, którzy gościnnie przebywają, czuli się bezpiecznie; żebyśmy szanowali swoją kulturę i żeby oni również szanowali naszą kulturę” – powiedział. Następnie przekazał Parze Prezydenckiej oraz całemu społeczeństwu polskiemu serdeczne życzenia noworocznej pomyślności. Wspomniał również o ważnym projekcie zrealizowanym w 2018 roku przez MZR w RP – wydaniu polskiego tłumaczenia Świętej Księgi, Koranu. Mufti wręczył limitowaną edycję Koranu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Więcej:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1266,mimo-roznic-wiary-i-pochodzenia-tworzymy-narodowa-wspolnote.html

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,624,wystapienie-podczas-spotkania-z-przedstawicielami-kosciolow-i-zwiazkow-wyznaniowych.html

(Red.)

(Fot. Dawid Gospodarek/KAI, Jakub Szymczuk/KPRP; Krzysztof Mucharski)