Noworoczne spotkanie u Prezydenta RP Poniedziałek, 15 stycznia 2018 roku

15 stycznia 2018 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się noworoczne spotkanie przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce z Prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Wśród gości byli m.in.: Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, biskup polowy WP Józef Guzek i warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk, abp Sawa – prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz przedstawiciele gminy żydowskiej z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Obecni byli ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP oraz doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy, na czele z szefem gabinetu ministrem Adamem Kwiatkowskim.

Społeczność polskich muzułmanów reprezentowali: Mufti RP Tomasz Miśkiewicz z małżonką Barbarą Pawlic-Miśkiewicz, członkowie Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP Rozalia Bogdanowicz, Izabela Melika Czechowska, Maciej Jakubowski i Krzysztof Mucharski, Maciej Szczęsnowicz – przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Bohonikach oraz imam Mirzogolib Radzhabaliev. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych zasiadający w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wśród nich przedstawiciel mniejszości tatarskiej, Artur Konopacki.

W pierwszej części uroczystości wystąpił chór Schola Cantorum Maxmilianum, następnie przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych odmówili modlitwę w intencji pokoju i ojczyzny. Surę Fatiha oraz dua intencyjną recytował imam z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku, Mirzogolib Radzhabaliev.

Prezydent Andrzej Duda dziękował zebranym za możliwość spotkania w tak licznym gronie – przedstawicieli różnych związków wyznaniowych, Kościołów, narodów i grup etnicznych, „związanych jednym, najważniejszym elementem – wspólną Rzeczpospolitą”. W swym wystąpieniu odniósł się do patriotycznej postawy oraz do przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Tym wielkim symbolem wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej są polskie cmentarze wojenne: polskich legionistów, którzy z Józefem Piłsudskim i z generałem Hallerem szli po to, żeby odzyskać Rzeczpospolitą i o których mówili, że są szaleńcami, nie wierząc im, że chcieć to móc; i w 1920 roku, kiedy walczyli o to, żeby Polska przetrwała, żeby nie została zniszczona przez bolszewików; i później w czasie II wojny światowej, kiedy walczono o to, żeby mogła istnieć, żeby wróciła na mapę. Na tych cmentarzach są groby: i z krzyżem łacińskim, i z krzyżem prawosławnym, i z półksiężycem, i z gwiazdą Dawida. Ci żołnierze leżą obok siebie w jednej ziemi, tak jak walczyli ramię w ramię. I to jest wielki symbol wspólnoty Rzeczypospolitej, którą stanowimy ponad wszelkimi różnicami – mówił Prezydent. Podkreślił także, iż „wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa”. Prezydent wskazał, iż Polska zapewnia bezpieczeństwo, spokój, możliwość normalnego życia. – Oto właśnie walczyli, żeby była wolna, żeby była niepodległa, żeby była suwerenna – zaznaczył. Na zakończenie wystąpienia przekazał członkom wszystkich wspólnot najlepsze życzenia noworoczne.

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce głos zabrał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej głos zabrał ks. dr Grzegorz Giemza, duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Przemawiał również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti RP Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

Mufti Miśkiewicz przekazał Parze Prezydenckiej oraz całemu społeczeństwu polskiemu serdeczne życzenia noworocznej pomyślności. Wspomniał, iż rok 2018 będzie wyjątkowy, bowiem przypada w nim osiemdziesiąta rocznica pierwszego kongresu MZR w RP, w tym też roku MZR włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mufti poinformował zebranych o powstaniu Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji im. Króla Salmana Strażnika Dwóch Świętych Meczetów w Białymstoku, będącym podarunkiem rządu Królewstwa Arabii Saudyskiej na rzecz polskich Tatarów, muzułmanów.

Barbara Pawlic-Miśkiewicz

Wystąpienie Prezydenta RP: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,349,wystapienie-prezydenta-andrzeja-dudy-z-przedstawicielami-religii-oraz-mniejszosci-narodowych-i-etnicznych.html

(Fot. Jakub Szymczuk/KPRP; Krzysztof Mucharski)