O TATARACH TAKŻE W JANOWIE LUBELSKIM Piątek, 7 kwietnia 2017 roku

7 kwietnia br. w Janowie Lubelskim odbędzie się konferencja naukowa pt. „Szkolnictwo, edukacja, oświata i wychowanie na terenie powiatu janowskiego oraz ich wpływ na lokalne społeczeństwo i kulturę”. Jej organizatorami są: Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim i Stowarzyszenie Ad Astra we współpracy organizacyjnej m.in. z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jako że tatarskie ślady znajdują się również i na tamtym terenie, zatem na konferencji nie zabraknie tatarskich tematów. Andrzej Albiniak ze Stowarzyszenia Ad Astra wystąpi z wykładem pt. „Transmisja genetyczna, genealogiczna, kulturowa i wychowawcza pośród janowskich Tatarów i ich potomków, czyli o roli mężczyzn w przekazywaniu tożsamości etnicznej i kultury”, a mgr Maria Borkowska-Kapka (Szkoła Podstawowa w Otroczu) przedstawi „Literackie odwzorowanie wychowawczej roli kobiet w procesie asymilacji janowskich Tatarów w świetle „Zjawienia nad czarnym stawem” Wandy Jagienki Śliwiny”.

Szczegóły w zaproszeniu oraz na plakacie konferencji. Dodajmy, że wśród jej patronów medialnych znajduje się nasz kwartalnik, „Przegląd Tatarski”.