Oświadczenie Czwartek, 25 stycznia 2018 roku

Polska społeczność muzułmańska z zaniepokojeniem i smutkiem odebrała wiadomość o tym, że w emitowanym przez TVP popularnym serialu „Ojciec Mateusz” pojawić się ma postać muzułmanina podkładającego ładunek wybuchowy na dziecięcym placu zabaw. Wprawdzie wrocławski aktor Mikołaj Woubishet odmówił zagrania tej roli, ale znalazł się inny wykonawca. Pomimo protestów medialnych TVP zdecydowała się wyemitować kontrowersyjny odcinek już dzisiaj, 25 stycznia br. Czyżby zamiarem realizatorów filmu było wzniecenie niepokojów społecznych i nagonka na muzułmanów oraz uchodźców jako potencjalnych zamachowców, zagrażających polskim dzieciom?

To przykre, że polska telewizja publiczna pragnie wśród milionów widzów lubianego serialu propagować nieprawdziwy, krzywdzący stereotyp „muzułmanin i uchodźca = terrorysta”. W takiej sytuacji jakże niewiele będzie trzeba, aby niebawem nie tylko rodzice dzieci, które bawią się na podwórkach i placach zabaw, rozglądali się wokół siebie w wypatrywaniu „muzułmańskich zamachowców”. Rozbudzanie przez TVP ksenofobii i nienawiści wyznaniowej oraz narodowej jest wyjątkowo niebezpieczne, dociera bowiem do ogromnej rzeszy odbiorców. Zwracamy się do TVP  z prośbą o powstrzymanie emisji odcinka „Ojca Mateusza”.

Dziękujemy Panu Mikołajowi Woubishetowi oraz wszystkim, którzy w całej masie komentarzy na rozmaitych portalach zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu do filmu tak niewłaściwego wątku.

Najwyższe Kolegium Muzułmańskie
Muzułmańskiego Związku Religijnego w rzeczypospolitej Polskiej