Posiedzenie Plenarne Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP Sobota, 14 lipca 2018 roku

14 lipca 2018 r. w białostockiej siedzibie obradowało Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP. W spotkaniu udział wzięli: Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący NKM MZR w RP, Rozalia Bogdanowicz – sekretarz NKM MZR w RP, członkowie NKM MZR w RP: Melika Czechowska i Krzysztof Mucharski, Omar Asanowicz – przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej, przewodniczący gmin oraz członkowie zarządów Muzułmańskich Gmin Wyznaniowych.

Podczas posiedzenia omówiono wiele kwestii związanych z bieżącą działalnością Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Mufti Tomasz Miśkiewicz, przedstawił projekty remontowo-budowlane na 2018 r., m.in. dotyczące remontu cmentarza tatarskiego w Zastawku oraz niedawno rozpoczętych prac w meczecie w Gdańsku. Obie inwestycje są możliwe dzięki współpracy z rządową organizacją TIKA z Turcji. Maciej Szczęsnowicz, przewodniczący MGW w Bohonikach poinformował zebranych o zakończonym remoncie dachu meczetu w Bohonikach, sfinansowanemu dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania Szlak Tatarski.

Zebrani dyskutowali nad ujednoliceniem regulaminów pracy zarządów gmin, ogólnych zebrań gmin oraz ujednoliceniem deklaracji członkowskich. Mufti przedstawił również plany rozszerzenia oferty wydawniczej Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP oraz projekty kulturalne do realizacji w drugim półroczu 2018 r.

Druga część spotkania odbyła się w Domu Pielgrzyma w Bohonikach. Po wspólnym obiedzie omówiono model współpracy pomiędzy Najwyższym Kolegium Muzułmańskim MZR w RP i Muzułmańskimi Gminami Wyznaniowymi MZR w RP.

(Red.)

(Fot. Krzysztof Mucharski)