Prace konserwatorskie na cmentarzu w Bohonikach Poniedziałek, 9 marca 2020 roku

2 marca 2020 r. zostały ogłoszone wyniki I tury programu „Ochrona Zabytków” organizowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Środki na renowację zabytkowych miejsc trafiły również do Bohonik.

Dzięki inicjatywie Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP oraz działaniom podjętym przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości pięćdziesięciu tys. złotych na prace konserwatorskie kamiennych nagrobków na zabytkowym cmentarzu tatarskim w Bohonikach.

Współpraca, przy poprzednich pracach konserwatorskich wykonywanych przez fundację, przebiegała pomyślnie. W związku z tym mufti Tomasz Miśkiewicz, jako kolejne miejsce działania zarekomendował tatarski mizar w Bohonikach.

W poprzednich latach Fundacja Dziedzictwa Kulturowego prowadziła prace konserwatorskie na tatarskim cmentarzu w Zastawku, skupiające się głównie na pionowaniu i ustawianiu przewróconych nagrobków oraz zabezpieczaniu i usuwaniu ubytków. Jednym z ostatnich etapów konserwacji w 2018 i 2019 roku było zastosowanie specjalnych środków służących oczyszczeniu kamienia i zwiększeniu kontrastu napisów, co ułatwiło odczytanie inskrypcji.

Mizar w Bohonikach położony jest na końcu wsi, po lewej stronie, na wzniesieniu porośniętym lasem. Założony w drugiej poł. XVIII w., czynny do dziś. Najstarsza odnotowana inskrypcja pochodzi z 1796 r. Współcześnie otoczony niewysokim murem. W roku 2012 został uznany za Pomnik Historii.

(Red.)

Fot. Barbara Pawlic-Miśkiewicz