Projekt w Zastawku na finiszu Wtorek, 6 listopada 2018 roku

6 listopada 2018 r. inż. arch. Szymon Grzegorczyk, specjalista ds. projektów budowalnych przy NKM MZR w RP, reprezentował Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP podczas spotkania projektantki ogrodzenia wokół zabytkowego cmentarza tatarskiego Beaty Grzegorczyk-Andrejczuk z przedstawicielami firmy wykonującej prace budowlane oraz z przedstawicielem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z delegaturą w Białej Podlaskiej w Zastawku.

Celem spotkania była ocena przebiegu prac i zgłoszenie gotowości do odbioru końcowego. Istotnym punktem było ustalenie miejsca osadzenia obelisku pamiątkowego i treści, która powinna się na nim znaleźć. Ponadto zebrani ocenili maty wegetacyjne umieszczone na betonowych czapach wieńczących kamienny mur. Rośliny rosnące na matach stopniowo zasłonią mur i dzięki temu wtopi się on w naturalny krajobraz.

Zabytkowy cmentarz tatarski w Zastawku dzięki odnowieniu ogrodzenia i uporządkowaniu terenu odzyskał swój dawny charakter i zachwyca swoim unikalnym położeniem i wyglądem. Mamy nadzieję, że cmentarz stanie się ważnym punktem na mapie turystycznej oraz symbolem różnorodności kulturowej i etnicznej wschodniego regionu Polski.

Odbiór końcowy z udziałem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z delegaturą w Białej Podlaskiej oraz wykonawców odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. W tym czasie na pamiątkowym obelisku umieszczony zostanie odpowiedni napis.

Projekt wykonania ogrodzenia wokół cmentarza jest realizowany ze środków rządowej instytucji TIKA (Turkish Cooperation and Coordination Agency, Turecka Agencja Współpracy i Koordynacji). Środki udało się pozyskać dzięki staraniach muftiego Tomasz Miśkiewicza.

(Red.)

(Fot. Szymon Grzegorczyk)