„Przegląd Tatarski” – kolejne dziesięciolecie Środa, 20 lutego 2019 roku

Tak, proszę Państwa, czterdziestym pierwszym numerem „Przegląd Tatarski” rozpoczął drugie dziesięciolecie swego istnienia. Przypomnijmy, że powstanie pisma było pomysłem Muftiego RP Tomasza Miśkiewicza, który wspominał o tym już w roku 2007. W roku 2008 plany uległy krystalizacji, aby urzeczywistnić się rok później. Od tego czasu, nieprzerwanie, wydajemy nasz kwartalnik. Dziękujemy serdecznie tym wszystkim, którzy wzbogacają go swoimi tekstami i zdjęciami. Dziękujemy za okazywane zainteresowanie, sugestie oraz uwagi. To się przydaje, bowiem „Przegląd Tatarski” stanowi nasze wspólne dobro. Polecamy się Państwa życzliwej pamięci i zapraszamy do dalszej współpracy.

W bieżącym numerze, jak zawsze, znajdziemy bogate relacje z wydarzeń, które organizowaliśmy i w których uczestniczyliśmy. Zapoznamy się z ubiegłorocznymi działaniami wydawniczymi, podejmowanymi przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskie, a także z remontami zrealizowanymi w 2018 roku. Przypomnimy sobie atmosferę dawnych zabaw i prywatek, przeczytamy o tatarskich romansach, które – być może – zapowiadają nowy – tatarski właśnie – nurt w polskiej powieści współczesnej. Możemy także powędrować po Polsce śladami tatarskich wątków w legendach o skałach, głazach i jaskiniach. Niewiarygodne, jak wielu miejsc w naszym kraju to dotyczy. A miłośnikom sztuki polecamy fascynujący tekst o sylwetce i twórczości Alfiji Iljasowej – gwiazdy na artystycznym nieboskłonie Tatarstanu.

To tylko część atrakcji 41 numeru „Przeglądu Tatarskiego”. Znaleźć go można w siedzibie Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP na ul. Piastowskiej 13 F w Białymstoku. Zainteresowane pismem osoby pozamiejscowe mogą zwrócić się w tej sprawie mejlowo: mzr@mzr.pl lub telefonicznie: 605 612 137