„Przegląd Tatarski” – zapraszamy do lektury Poniedziałek, 11 maja 2020 roku

Pomimo rozmaitych niedogodności życie toczy się nadal, jesteśmy i działamy. Zapraszamy zatem do lektury najnowszego numeru naszego „Przeglądu Tatarskiego”. Jak wiadomo, z powodu ograniczeń spowodowanych epidemią odwołane zostały wszelkiego rodzaju imprezy publiczne, dlatego też zabrakło na łamach informacji o tego typu przedsięwzięciach. Polecamy w to miejsce obszerny tekst Lili Asanowicz z Sokółki, z wielkim zaangażowaniem działającej w bohonickim oddziale Związku Tatarów RP, Muzułmańskiej Gminie Wyznaniowej MZR w Bohonikach oraz Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sokółce, zatytułowany Pracowity rok 2019. To jasny dowód na to, że jeśli tylko znajdzie się choćby jedna energiczna osoba z pomysłem (oczywiście najlepiej, jeśli będzie to kilka osób, zespół), to naprawdę wiele można zrobić.

Zwracamy uwagę na artykuł Szymona Grzegorczyka dotyczący remontu Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Tak, proszę Państwa, na ulicy Piastowskiej (dawnej Grzybowej, jak z przyzwyczajenia wciąż mówi wiele osób) prace się toczą i niebawem dawna chałupka przy piaszczystej drodze stanie się przeszłością. Po kilkudziesięciu latach tatarska społeczność muzułmańska (i nie tylko ona, bo miejsce zawsze było i będzie dostępne dla każdego, kto zechce się tu pomodlić lub przyjść na spotkanie) wreszcie doczeka się przyzwoitej siedziby. To efekt usilnych starań muftiego Tomasza Miśkiewicza, pokonywania przez niego rozmaitych przeszkód i determinacji w doprowadzeniu do gruntownego remontu i przebudowy domu. Piękny prezent dla naszej społeczności z okazji tegorocznego 95-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Polecamy Państwa uwadze interesujący materiał autorstwa Siarheja Miśkiewicza pt. Z życia muzułmańskiej wspólnoty okolicy Murawszczyzna. Jest to prezentacja tamtejszych tatarskich imamów i meczetu na tle ogólnej sytuacji, poczynając od XIX stulecia. Zajmujące się również teksty dotyczące sylwetek polskich Tatarów i osób pochodzenia tatarskiego: Z tatarskiego była rodu, Ułan Mirza-Lipko, Tatarskie ślady. Warto niewątpliwie zapoznać się z artykułem Mychajły Jakubowycza o muzułmańskich diasporach na Ukrainie. To, oczywiście, nie wszystko, co znajduje się na stronach „Przeglądu Tatarskiego”. Przy okazji zachęcamy do przysyłania własnych tekstów, np. materiałów wspomnieniowych, życzeń imieninowych lub rocznicowych, także kondolencji.

„Przegląd Tatarski” jest dostępny w Białymstoku, w tymczasowej siedzibie NKM MZR w RP przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3 lok. 83. Osoby zainteresowane kwartalnikiem z innych regionów prosimy o kontakt, mejlowo: mzr@mzr.pl lub telefonicznie: + 48 605 612 137.

Pismo można znaleźć także w naszej elektronicznej Bibliotece Tatarskiej: www.bibliotekatatarska.pl.

Redakcja