Religijne ferie zimowe dla uczennic Wtorek, 4 lutego 2020 roku

Zakończone właśnie szkolne ferie zimowe na Podlasiu są świetną okazją do prezentacji jednego z projektów edukacyjnych realizowanych przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP oraz Muzułmańską Gminę Wyznaniową MZR w Białymstoku. Od 18 do 23 stycznia 2020 r. dziewczynki, uczęszczające na lekcje religii muzułmańskiej, organizowane przez Muzułmańską Gminę Wyznaniową MZR w Białymstoku, udały się na religijne ferie zimowe do Rzgowa koło Łodzi.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza oraz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP. Kolonie zostały zorganizowane przez Mustafę Cimena, imama pełniącego posługę w Domu Modlitwy w Rzgowie. Do grupy białostockiej dołączyły także dziewczynki z Łodzi.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Jednak najważniejsze są wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom muzułmańskich ferii zimowych nie będzie brakowało. Grupa jedenaściorga dzieci z Białegostoku wraz z opiekunkami: Dagmarą Sulkiewicz i Kelsey Weber, zostało zakwaterowanych w Domu Modlitwy w Rzgowie.

Każdego dnia odbywały się zajęcia edukacyjne: recytacja i nauka dua, doskonalenie czytania Koranu, omówienie poszczególnych filarów wiary, kaligrafia liter arabskich. Lekcje prowadziła nauczycielka Ismihan Cimen. A po zajęciach edukacyjnych odbywała się integracja. Łódzka społeczność muzułmańska zorganizowała dzieciom wyjście do parku trampolin, do kina oraz wspólne grillowanie.

Dni kolonii mijały, a dzieci uczyły się i bawiły w najlepsze, a ich uśmiechy na twarzach stanowiły najlepsze podziękowanie i uznanie dla organizatorów.

Tekst i fot. Dagmara Sulkiewicz