Remont meczetu w Gdańsku Czwartek, 22 listopada 2018 roku

22 listopada 2018 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, spotkał się w Gdańsku z przedstawicielami firm wykonujących prace remontowe w celu odebrania trzeciego etapu prac remontowych przy meczecie i minarecie w Gdańsku.

Zbliżające się ku końcowi prace przy meczecie i minarecie w Gdańsku są wykonywane odbierane zgodnie z harmonogramem. Doskonałe warunki atmosferyczne pozwoliły na sprawne zakończenie prac zewnętrznych. Trzeci etap obejmował m.in.: prace związane z renowacją minaretu (wymiana blachy na dachu, montaż półksiężyca), wykończenia wnętrz meczetu (malowanie ścian, remont łazienek) oraz prace zewnętrzne (malowanie ogrodzenia, wstępne zagospodarowanie terenu, przygotowanie instalacji do podświetlenia meczetu i minaretu oraz do monitoringu). Komisja w składzie: Olgierd Chazbijewicz przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Gdańsku; Jerzy Bednarczyk, inspektor nadzoru autorskiego; inż. arch. Szymon Grzegorczyk, specjalista ds. projektów budowalnych przy NKM MZR w RP, ustaliła, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną.

Obecnie trwają ostateczne prace związane z zagospodarowaniem terenu, montażem barierki na balkonie w sali damskiej oraz na balkonie minaretu, a także montaż wyposażenia wnętrza meczetu.

Wraz z zakończeniem trzeciego etapu prac budowlanych, zostały ukończone również kaligrafie, wykonywane ręcznie przez specjalistów z Turcji. Kaligrafie zdobią obecnie sufity sali męskiej i damskiej oraz ściany sali głównej i kopuły.

(Red.)

(Fot. Szymon Grzegorczyk)