Spotkanie noworoczne Korpusu Dyplomatycznego Poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku

Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, wraz z innymi przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych uczestniczył 14 stycznia 2019 r. w noworocznym spotkaniu Prezydenta RP z Korpusem Dyplomatycznym.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się tradycyjne noworoczne spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy z Korpusem Dyplomatycznym. Podczas spotkania minutą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Podczas spotkania z dyplomatami prezydent podkreślał, że 2018 rok był bogaty w wiele wydarzeń, z których bez wątpienia najważniejszym były obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wspomniał również o rozpoczętym w ubiegły roku dwuletnim niestałym członkostwie w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także o przewodnictwie Polski w czasie katowickich obrad 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.

Prezydent Duda odniósł się również do rocznicy nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z większością krajów świata. „O ile rok 2018 był rokiem świętowania niepodległości, to rok bieżący będzie rokiem stulecia odrodzonej niepodległej polskiej dyplomacji. Przed stu laty, w roku 1919, Polska zaczęła aktywnie nawiązywać relacje dyplomatyczne. Cieszę, że Państwa placówki przygotowują liczne uroczystości rocznicowe. Zapewniam o moim wsparciu dla obchodów oraz gotowości do objęcia ich patronatem” – powiedział prezydent.

Spotkania z Korpusem Dyplomatycznym są organizowane tradycyjnie co roku na początku stycznia. Korpus Dyplomatyczny to wszyscy ambasadorowie pełniący misję w Polsce. Na czele Korpusu stoi dziekan – w Polsce jest nim Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio.

 (Red.)

Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,623,wystapienie-prezydenta-podczas-spotkania-z-korpusem-dyplomatycznym.html

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1259,spotkanie-noworoczne-z-korpusem-dyplomatycznym.html

Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP