Spotkanie noworoczne Korpusu Dyplomatycznego Środa, 15 stycznia 2020 roku

Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, wraz z innymi przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych uczestniczył 15 stycznia 2020 r. w noworocznym spotkaniu Prezydenta RP z Korpusem Dyplomatycznym.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się tradycyjne noworoczne spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy, z Korpusem Dyplomatycznym.

Przemawiając do zgromadzonych, prezydent podkreślił, że tegoroczne spotkanie jest już piątym tego typu, w którym uczestniczy. Andrzej Duda zaznaczył, że to dobra okazja do refleksji nad tym, co udało się w tym czasie osiągnąć, i jakie są plany na przyszłość. – Polska pragnie rozwijać bliskie i partnerskie relacje ze wszystkimi krajami. Wynika to z głębokiego przeświadczenia, że wspólnie możemy rozwiązywać problemy niejednokrotnie przekraczające możliwości pojedynczych państw, przyczyniając się do większego bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli – mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całego świata, kluczowa jest stabilność relacji międzypaństwowych. Wskazał, że na ogólne bezpieczeństwo składają się m.in. kwestie militarne, ekonomiczne i społeczne. Prezydent mówił o roli Polski w organizacjach międzynarodowych gwarantujących globalny ład, takich jak ONZ.

Spotkania z Korpusem Dyplomatycznym są organizowane tradycyjnie co roku na początku stycznia. Korpus Dyplomatyczny to wszyscy ambasadorowie pełniący misję w Polsce. Na czele Korpusu stoi dziekan – w Polsce jest nim Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,938,noworoczne-spotkanie-pary-prezydenckiej-z-korpusem-dyplomatycznym.html

 (Red.)

Fot.: Grzegorz Jakubowski/KPRP, Jakub Szymczuk/KPRP