Spotkanie noworoczne u Prezydenta RP Andrzeja Dudy Czwartek, 14 stycznia 2016 roku

14 stycznia 2016 roku delegacja Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP uczestniczyła w noworocznym spotkaniu głowy państwa z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Polsce. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas spotkania towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenckiej.

Społeczność polskich muzułmanów reprezentowali: Mufti RP Tomasz Miśkiewicz z małżonką Barbarą Pawlic-Miśkiewicz, Rozalia Bogdanowicz i Maciej Jakubowski z Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR, Lejla Majewska – przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku, Maciej Szczęsnowicz – przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Bohonikach, Olgierd Chazbijewicz – przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Gdańsku, Mohamed Adham Abd El Aal – przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Warszawie, Mikail Uzdenov – przedstawiciel społeczności czeczeńskiej, Rovshan Rzajev – doradca Muftiego oraz imamowie: Ramil Khayrov (Białystok), Ismail Caylak (Gdańsk), Ridvan Cevik (Warszawa).

Prezydent wygłosił krótkie przemówienie. – Chociaż tworzymy wspólnoty religijne, wspólnoty wyznaniowe, to poprzez ich wartości i elementy wspólne, tworzymy także wielką wspólnotę ludzi wierzących. Ale tworzymy też wielką wspólnotę obywateli Rzeczypospolitej, patriotów – mówił Andrzej Duda. Dodał, że najlepiej jest to widoczne na cmentarzach wojskowych, gdzie nagrobki żołnierzy Rzeczypospolitej różnych wyznań przeplatają się ze sobą. – Wszyscy, niezależnie od wiary czy wyznania, szli zawsze pod hasłem „Bóg, Honor i Ojczyzna”, hasłem wspólnym dla nich wszystkich – wskazywał prezydent.

Andrzej Duda życzył zebranym opieki bożej nad Polską i nad nami wszystkimi. – Abyśmy w możliwie najlepszy sposób umieli i w sobie i w innych poszukiwać dobra i tych najlepszych wartości. I abyśmy się nie bali mówić o tym, co dobre i co potrzebne. Abyśmy w ten sposób tworzyli tę wspólnotę Rzeczypospolitej, w najlepszym tego słowa znaczeniu – zakończył prezydent.

Następnie podziękowania i najlepsze życzenia Parze Prezydenckiej i wszystkim zebranym złożyli: Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak, prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jeremiasz, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti RP – Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Tomasz Miśkiewicz.

Mufti w swoim wystąpieniu oprócz życzeń, wspomniał, iż w 2016 roku MZR będzie obchodził jubileusz 90-lecia swego istnienia. Wyraził również nadzieję na kontynuowanie dialogu nt. nowelizacji ustawy o stosunku Państwa Polskiego do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Barbara Pawlic-Miśkiewicz