Spotkanie w „Lirze” Sobota, 20 stycznia 2018 roku

W sobotę, 20 stycznia br. w Sokólskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z Barbarą Pawlic-Miśkiewicz, Anną Mucharską i Lillą Świerblewską – autorkami albumu  o rytuałach pogrzebowych polskich Tatarów pt. „Niech raj świetlisty będzie”, wydanego przez Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP. Przyszło na nie kilkadziesiąt osób, nie tylko z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale też znajomi i przyjaciele powiadomieni internetowo, wszyscy zainteresowani tematem. Na autorki czekał już stół przygotowany jak do modlitwy: z Koranem, daławarami, wodą, chlebem, solą, sytą, sadogą i pokrywałem do pokazania.

 Prezentacja rozpoczęła się od przybliżenia tematu pochówku w religii muzułmańskiej od chwili śmierci, poprzez kolejne obrzędy według obowiązujących zasad i tradycji tatarskiej. Kolejne etapy są opisane bardzo dokładnie, aby czytelnik mógł zrozumieć cel każdej czynności.

Część druga albumu to fotografie dokumentujące pogrzeby od tych najstarszych po rok 2015. Można zobaczyć obrządek przy wynoszeniu zmarłego i sposób pochówku. Temat smutny, ale pokazuje tradycje polskich Tatarów i może wreszcie przestanie krążyć pogłoska, że Tatarów chowają „na siedząco”, bo nikt nie pomyśli, że nieboszczyka przecież nie da się posadzić. Pokazane są też mizary, na których rodzina chce pochować swoich bliskich.

Temat cieszył się dużym zainteresowaniem i sala była zapełniona. Po prezentacji autorki zatrudniono przy składaniu autografów i podpisywaniu indeksów studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, natomiast publiczność została zaproszona do degustacji potraw, które przygotowali sokólscy Tatarzy. Były to tradycyjne potrawy szykowane na poczęstunek przy pogrzebach. Tym razem Dżenetta Miśkiewicz przygotowała halwę, Maria Radecka – bułki drożdżowe, Aminia Aleksandrowicz – sytę, Maciej Szczęsnowicz – bułeczki, samsę i kaszę ryżową z rodzynkami i cynamonem.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, panie redaktorki otrzymały kwiatki z podziękowaniem za wykład i zaproszenie na promocję następnej książki.

Lila Asanowicz