Spotkanie z Ambasadorem Republiki Turcji Wtorek, 21 listopada 2017 roku

21 listopada 2017 roku Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz spotkał się z Ambasadorem Republiki Turcji w Polsce JE Tahsinem Tunç Üğdülem w siedzibie Ambasady w Warszawie.

Podczas spotkania Ambasador wyraził zaniepokojenie narastającą mową nienawiści i coraz częstszymi aktami ksenofobii, a wręcz islamofobii w naszym kraju, odniósł się do haseł głoszonych podczas marszów narodowców zorganizowanych w dniu Święta Niepodległości.

Ambasador omówił z Muftim RP Miśkiewiczem projekty zrealizowane wspólnie z rządową agencją TIKA (Turkish Cooperation and Coordination Agency) w roku 2017 oraz projekty skierowane do realizacji w roku 2018. Przedmiotem rozmów była także rozwijająca się współpraca z Ministerstwem do spraw Religii Republiki Turcji, Diyanetem.

Wizyta była doskonałą okazją do oficjalnego przedstawienia nowego imama pełniącą posługę w domu modlitwy przy Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim na Powązkach. Vahid Ercan, został delegowany przez Ministerstwo do spraw Religii Republiki Turcji, Diyanet, aby wspierać Muzułmański Związek Religijny w RP. Wcześniej był imamem pomocniczym w Białymstoku przez cały okres tegorocznego postu w świętym miesiącu ramadan, poznał środowisko i z oddaniem podjął się pracę w Warszawie. Muftiemu w spotkaniu towarzyszyli również imam Ismail Caylak, pracujący na rzecz Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Gdańsku, oraz imam Mirzogolib Radzhabaliev, pracujący na rzecz Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku.

Na zakończenie spotkania JE Ambasador Üğdül zadeklarował pełne wsparcie Muftiemu RP Miśkiewiczowi i Muzułmańskiemu Związkowi Religijnemu w RP.

(Red.)

Od lewej: imam Vahid Ercan, imam Mirzogolib Radzhabaliev, Mufti RP Tomasz Miśkiewicz, Ambasadorem Republiki Turcji w Polsce Tahsin Tunç Üğdül, imam Ismail Caylak.