Spotkanie z okazji Miełlud Czwartek, 30 listopada 2017 roku

Tradycją stało się już, że 12 dnia muzułmańskiego miesiąca rabbi al-ałłal, na zaproszenie Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku oraz nauczycieli religii muzułmańskiej i uczniów uczestniczących w zajęciach, spotykamy się w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, by wspominać narodziny Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo z Nim).

W tym roku uroczystość odbyła się 30 listopada. Sulejman przywitał zebranych, recytując wzruszającym głosem ostatnie ajaty sury at-Tauba. Następnie Emilia opowiedziała historię Proroka Muhammada (pzn) od narodzin do śmierci. Yamina przedstawiła scenę pierwszego objawienia, które wydarzyło się w grocie Hira, a Ilmi wyrecytował pierwszych pięć objawionych ajatów z sury al-Alak. Na zakończenie Selim z Adamem zaśpiewali pieśń religijną – naszid „Małlaja”, wychwalającą naszego Proroka (pzN), a imam Mirza zaśpiewał w języku tureckim małlid opisujący narodziny Proroka (pzN).

Po części artystycznej imam wykonał azan, zapraszając tym samym wszystkich na modlitwę isza. A na zakończenie na gości czekała herbata turecka i pyszna halwa, wykonana przez Lillę Świerblewską, przewodniczącą gminy białostockiej.

Tłumaczenie ajatów recytowanych przez Sulejmana:

Przyszedł do was Posłaniec spośród was.
Ciąży mu to, co wy czynicie złego. On jest o was zatroskany, dla wiernych jest dobrotliwy, litościwy.
A jeśli oni się odwrócą, to powiedz: „Wystarczy mi Bóg! Nie ma boga, jak tylko On! Jemu zaufałem! On jest panem tronu wspaniałego!”

(Sura at-Tauba, Skrucha, 9:128-129)

Relacja ze spotkania: http://bialystok.tvp.pl/35156698/10122017

Dagmara Sulkiewicz
(fot. Krzysztof Mucharski)