Spotkanie z okazji otwarcia meczetu w Białymstoku Piątek, 26 lutego 2021 roku

26 lutego 2021 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, gościł w swojej siedzibie w Białymstoku członków zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Bohonikach wraz z przewodniczącym Maciejem Szczęsnowiczem, członków zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku na czele z przewodniczącą Lillą Świerblewską, członków Związku Tatarów Rzeczypospolitej oddział Bohoniki wraz z przewodniczącą Lillą Asanowicz, członków oddziału podlaskiego ZTRP wraz z przewodniczącym dr. Arturem Konopackim oraz historyka dr. Aleksandra Miśkiewicza.

Prowadząca spotkanie Dagmara Sulkiewicz przywitała gości oraz zapoznała zebranych z historią budynku sięgającą lat 30 XX wieku. Następnie imam Mirzogolib Radzhabaliev poprowadził modlitwę intencyjną. Goście obejrzeli również prezentację przedstawiającą zmieniający się wygląd budynku na przestrzeni lat oraz film z symbolicznego otwarcia meczetu w Białymstoku zorganizowanego 12 lutego br. W dalszej części gospodarz spotkania i goście zabrali głos w krótkich wystąpieniach. Podczas przemówienia mufti podkreślił jak ważną rolę w życiu społeczności tatarskiej na Podlasiu stanowi „domek na Grzybowej”. Głos zabrała także przewodnicząca MGW MZR w Białymstoku Lilla Świerblewska oraz przewodniczący MGW MZR w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz, który wręczył Muftiemu pamiątkowy grawerton z okazji otwarcia białostockiego meczetu. Artur Konopacki również podzielił się swoimi refleksjami i przekazał gratulacje. Następnie zebrani zostali poproszeni do sali modlitwy, gdzie na tle zdobnego mihrabu wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie miało na celu podkreślenie oraz pokazanie nowej odsłony obiektu, który dzięki staraniom Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego NKM MZR w RP, przeszedł kompleksowy remont i rozbudowę.

(Red.)

Fot. Krzysztof Mucharski, Dżaneta Miśkiewicz