Tatarska pamięć Środa, 7 marca 2018 roku

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na spotkanie pn.  „Tatarska pamięć” – o poezji polskotatarskiej oraz o swojej nowej książce poetyckiej Pamięć opowie Musa Çaxarxan Czachorowski, nasz przyjaciel i redaktor wydawnictwa NKM MZR w RP.

Spotkanie odbędzie się 7 marca 2018 r. (środa) o godz. 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Pl. Gen. T. Kościuszki 10, wstęp wolny.

Spotkanie pod patronatem Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq oraz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP przy współpracy z Klubem Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

***

Przez długi czas poetycka twórczość Musy Czachorowskiego i sama jego postać były dla mnie zagadką. Kim właściwie jest – jako człowiek i jako poeta – i czego poszukuje, zastanawiałam się, czytając niegdyś jego wiersze. Dlaczego stały się one mi tak bliskie, dlaczego w tak wielu się odnajduję, dlaczego po latach wciąż je czuję? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania, poruszając przy okazji jeszcze kilka innych spraw. […] Czachorowski […] zwraca się do mitycznych prarodziców stepowych ludów: „Wzywam cię, Matko Łanio, wzywam cię, Ojcze Wilku, wołam z otchłani czasu, z głębi zapomnianego dziedzictwa”. Zwraca się do Tengriego: „O Tengri, otwórz przed nami wszechświat, otwórz nam wieczność!” Wszystko zaś po to, aby obudziła się w sercach „[…] pamięć wielkiego Turanu”. Wiersze pisane są szeroko, z oddechem, w którym czujemy i koński pęd, i łoskot orlich skrzydeł, i wędrówkę przez step – w głąb zapomnianego dziedzictwa, aby ponownie zbratać, zjednoczyć wszystkie stepowe plemiona. Stanowią wielkie, poetyckie odwołanie się do wspólnoty krwi, do tego, co w ludzkiej mentalności nie przemija. Gdyby Czachorowski mieszkał np. w Tatarstanie, Baszkirii lub na Krymie, to niewątpliwie stałby się uznanym narodowym poetą, piewcą tatarszczyzny, może nawet panturanizmu.

(Paraska Nalewajko, „O poecie, wierszach i kilku innych sprawach”)

Musa Çaxarxan Czachorowski – dziennikarz, poeta, tłumacz, wydawca. Rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, przedstawiciel MZR w RP na Dolny Śląsk. Redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor prowadzący „Rocznika Tatarów Polskich”, redaktor polskiej edycji czasopisma Tatarów litewskich „Lietuvos totoriai”. Założyciel i redaktor naczelny Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq, autor kilkunastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską i muzułmańską. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

(Red.)

(Żródło: http://www.klubmil.pl/732018-spotkanie-z-m-c-czachorowskim)