Tatarska płyta Niedziela, 18 czerwca 2017 roku

Jest już gotowa tatarska płyta Karoliny Cichej i Barta Pałygi! Swój udział w płycie ma również tatarska społeczność: słowa do pieśni „Jesteśmy, jesteśmy” napisał Musa Czachorowski, zaś wykonawcami razem z Karoliną Cichą są: Selim Mucharski, Emilia Mucharska, Wiktoria Czepiel, Adam Póltorzycki, Dawid Chazbijewicz, Jakub Andracki, Anna i Krzysztof Mucharscy i Jan Adamowicz.

Premiera mp3 w internecie: 15.06.2017 r. Sklepowa premiera albumu: 30.06.2017 r.
Koncert w Warszawie: 18.06.2017 r. Studio Polskiego Radia im. Szpilmana.

Karolina Cicha  &  Bart  Pałyga
„ PŁYTA  TATARSKA”

 Nowy materiał – próba odtworzenia zapomnianej muzyki Tatarów polskich.

Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych na Podlasie w XV wieku nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Cicha i Pałyga postanowili  wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały jednak trzy lata. Muzycy podążali śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Zapuścili się też daleko na wschód, w archaiczne skale azjatyckich stepów. Na ich płycie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła, orientalny saz i dotar, na którym można grać podczas jazdy konnej. Nie zabrakło śpiewu gardłowego, dźwięku drumli oraz rytmu końskich kopyt.

Karolina Cicha & Bart Pałyga – Dwójka multiinstrumentalistów zafascynowana muzyką mniejszości północno – wschodniej Polski. Karolina specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie:  śpiewa, gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję. Bart z kolei otacza się na scenie tabunem instrumentów etnicznych i do każdej piosenki dobiera sobie unikalne brzmienie. Ma w swojej kolekcji m.in. morinhuur, fidel płocką, saz, kobyz, koryto, dotar, mandolę, różnego rodzaju drumle, daf oraz rig, a do tego stosuje śpiew gardłowy i alikwotowy. W swoich żywiołowych aranżacjach artyści wykorzystują doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Obok instrumentów tradycyjnych stosują też współczesne, takie jak wiolonczela elektryczna czy różnego rodzaju samplery i loopery. Duet Cicha & Pałyga ma na koncie dwie płyty: „Wieloma językami” (2013) poświęconą muzyce mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie oraz „Płyta Tatarska” (2017) będąca rozwinięciem tatarskiego wątku poprzedniej płyty.

Artyści zdobyli GRAND  PRIX oraz „Nagrodę Publiczności” na Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa tradycja (2013). Wystąpili m. in. na festiwalach: WOMEX Official Selection (Węgry), World Music Fest (USA); TFF Rudolstadt (Niemcy); FMM Sines Festival (Portugalia); Cheoyong Culture Festival (Korea Południowa); Music Mela (Pakistan); Isole che Parlano (Sardynia); Global Union (USA); Lotus Fest  (USA); Gypsy Festival Drom (USA);  Art Pole  (Ukraina); Suklegos (Litwa); Folkbaltica (Niemcy/Dania); Ethnoport, Skrzyżowanie kultur (Polska);   Euroradio Folk Festiwal (Szwecja); Kamianitza (Białoruś); Les Traversees Tatihou (Francja).

Premiera mp3 w internecie: 15.06.2017 r.
Sklepowa premiera albumu: 30.06.2017 r.

Koncert w Warszawie: 18.06.2017 r.
Studio Polskiego Radia im. Szpilmana