Tradycja i współczesność polskich Tatarów w Katarze Poniedziałek, 20 listopada 2017 roku

20 listopada 2017 r. Ambasada RP w Dosze, stolicy Kataru, we współpracy z Uniwersytetem im. Hamada Bin Khalifa zorganizowała wykład i wernisaż wystawy „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów”.

Na zaproszenie polskiej placówki w spotkaniu uczdestniczyli: dr Barbara Pawlic-Miśkiewicz (koordynator projektów kulturalnych i wydawniczych przy Najwyższym Kolegium Muzułmańskim MZR w RP) i dr Marek Moroń (wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciel MZR w RP w województwie małopolskim).

Wydarzenie poświęcone historii i współczesności Tatarów na ziemiach polskich zainaugurował chargé d’affaires polskiej placówki Maciej Kubicki, podkreślając tolerancyjny, wielonarodowy i wielokulturowy charakter polskiego państwa, zarówno w ujęciu historycznym, jak i w czasach obecnych. Współautorka wystawy, dr Barbara Pawlic-Miśkiewicz, w czasie oprowadzania kuratorskiego zaprezentowała poszczególne plansze opatrując je obszernym komentarzem. Natomiast dr Marek Moroń w swoim wykładzie przedstawił rys historyczny obecności Tatarów na ziemiach polskich i kluczowe punkty łączące Tatarów z wybraną ojczyzną.

W otwarciu wystawy wzięli udział członkowie korpusu dyplomatycznego m.in. Ambasador Syrii, Radca Ambasady Ukrainy, Radca Ambasady Niemiec, delegat UNSECO w Katarze oraz kadra naukowa i studenci Uniwersytetu im. Hamada Bin Khalifa. Wystawa była prezentowana w siedzibie głównej Uniwersytetu im. Hamada Bin Khalifa w dniach 20-24 listopada 2017 r.

Patrz: http://www.doha.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/tradycja_i_wspolczesnosc_polskich_tatarow_w_katarze

(Red.)