Uroczystość Zwiastowania Pańskiego Czwartek, 25 marca 2021 roku

25 marca 2021 roku pod hasłem „Maryja, matka Mesjasza” odbyło się modlitewne spotkanie online chrześcijan i muzułmanów z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, reprezentował Mirzogolib Radzhabaliev, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku.

W słowie wstępnym spotkania bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, przypomniał korzenie święta Zwiastowania i podkreślił, że uczestnicy obchodów włączają się przez wspólne świętowanie, modlitwę i rozważanie tajemnicy Zwiastowania. Następnie przesłanie wygłosił imam Mirzogolib Radzhabaliev.

Oto Niepokalana Maria z woli Wszechmogącego będzie miała Syna. To zaprawdę wielki dzień, tylko jeden taki w roku. Często, zmęczeni naszą egzystencją, na pozór bezbarwną, powinniśmy przypominać sobie o nim każdego dnia, bo każdego dnia otrzymujemy szansę na odzyskanie tego, co niepostrzeżenie, po trochu tracimy – na odbudowę wiary. Ona jest początkiem wszystkiego i z niej wszystko wypływa – powiedział imam MGW w Białymstoku.

Imam Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP wyraził nadzieję, że będzie odbywało się więcej spotkań takich spotkań międzyreligijnych.

W dalszej części modlitewnego spotkania uczestnicy wysłuchali utworu Ave Maria w aranżacji chrześcijańsko-muzułmańskiej, wysłuchali tekstów o Zwiastowaniu z Ewangelii św. Łukasza i Koranu oraz wypowiedzieli wspólnie modlitwę zawierzenia.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania, nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Marii, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Inicjatorami wydarzenia w Libanie są dwaj przyjaciele: duchowny muzułmański (sunnicki) szajch Mohammed Nuqqari oraz chrześcijanin (maronita) Nagy al-Khoury. Początki wydarzenia sięgają 2007 r., kiedy to w Bejrucie odbyła się międzyreligijna celebracja maryjnego święta. Dzięki transmisji telewizyjnej wywołała ona ogromne zainteresowanie i entuzjazm wśród społeczeństwa, jak również dziennikarzy i polityków. Wydarzenie postanowiono powtórzyć, a w 2009 r. odbyło się już oficjalne święto państwowe, jednogłośnie ustanowione przez rząd jako Dzień Muzułmańsko-Chrześcijański.

Polecamy: https://www.youtube.com/watch?v=l9wz5VG8Jak

(Red.)