Uroczystości w Wieluniu Niedziela, 1 września 2019 roku

1 września 2019 r. o godzinie 4.40 w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta. Było to jedno z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r. Syreny alarmowe, dały znak do rozpoczęcia uroczystości i uczciły pamięć ofiar bombardowania. Na Placu Legionów zabrzmiały hymny Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec.

Przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że druga wojna światowa rozpoczęła się od niewyobrażalnego „aktu barbarzyństwa”. – Od aktu niebędącego w istocie aktem wojennym, tylko będącym aktem terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi – powiedział.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi za obecność, podkreślił, że to właśnie na jego prośbę główne uroczystości odbywają się w Wieluniu.

Prezydent Niemiec przypomniał, że Wieluń miał stanowić nie tylko przykład i pole doświadczeń dla niemieckiej armii, ale jego zasadniczym celem było „starcie go z mapy Polski i jej kultury. – Stoję przed wami, przed tymi, którzy przeżyli i przed potomkami ofiar i jestem wdzięczny, i jest mi wstyd – powiedział. Zdaniem prezydenta Steinmeiera niemieckie zbrodnie powinny zostać upamiętnione w jego kraju. – Ich ślady dotykają każdego niemieckiego obywatela – powiedział. Po polsku powiedział: „Chylę czoła przed ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o wybaczenie”.

Ważnym punktem uroczystości była modlitwa międzyreligijna upamiętniająca ofiary nalotów Luftwaffe. Modlitwie przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przypomniał, że 1 września 1939 r. rozpoczęła się najstraszniejsza spośród dotychczasowych wojen. – Pomimo upływu czasu nadal dochodzi do nas krzyk wołających o pamięć i prawdę. Dlatego stajemy w tym miejscu zroszonym krwią niewinnych, aby zaświadczyć wobec całego świata o zbrodni popełnionej na ludności cywilnej. W pokorze pochylamy się przed Tobą – Panem życia – prosząc o życie wieczne dla poległych i zmarłych podczas II wojny światowej – mówił bp Guzdek. Biskup polowy przywołał słowa suplikacji oraz zachęcił zebranych do modlitwy i służby na rzecz pokoju.

Następnie modlitwy odmówili Prawosławny Ordynariusz Wojskowy arcybiskup Jerzy; Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp płk Mirosław Wola, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący NKM MZR w RP Tomasz Miśkiewicz.

Po modlitwie odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową. Prezydenci złożyli kwiaty w przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie Kościoła Farnego, następnie kwiaty złożyli także w miejscu, w którym znajdowały się Szpital Wszystkich Świętych i synagoga.

Więcej:
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,395,wielun-80-rocznica-ii-wojna-swiatowa.html
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,794,wystapienie-prezydenta-rp-w-wieluniu-na-obchodach-80-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej.html
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1515,przemowienie-prezydent-niemiec-wielun.html

(Red.)

(Fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP)