Wernisaż wystawy „Koran: kaligrafia i iluminacja w stylu osmańskim” Piątek, 17 lutego 2017 roku

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Koran: kaligrafia i iluminacja w stylu osmańskim do Muzeum Etnograficznego Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu (ul. Traugutta 111/113) w piątek, 17 lutego br. o godzinie 18:00.

Wystawa jest efektem trójstronnej współpracy Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP z Centrum Kultury Tureckiej (Yunus Emre Enstitüsü) w Warszawie oraz Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

W Muzeum zaprezentowanych zostanie 40 tablic kaligrafii i iluminacji, wśród których znalazły się niezwykle cenne dzieła pochodzące z XIX w. Sztuka iluminacji, która rozwinęła się kilkaset lat temu w Azji Środkowej charakteryzuje się stylizowanymi, wielobarwnymi ornamentami roślinnymi i zwierzęcymi, w tym także uzyskanymi za pomocą złotego atramentu. Pokazywane prace zostały ozdobione przez współczesnego mistrza Alparslana Babaoğlu, a stworzone przez nowe pokolenie kaligrafów. Wystawa udostępniona dzięki dr. hab. Öztürkowi Emiroğlu, dyrektorowi Yunus Emre Enstitüsü – Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć prelekcja nt. sztuki kaligrafii i iluminacji oraz występ zespołu Ansaml Peregrinus.

Zespół Ansambl Peregrinus powstał w 2008 roku we Wrocławiu. Muzyka zespołu to wędrówka w czasie i przestrzeni, po orientalnych kulturach bliskiego wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Muzyczna podróż od starożytnej Persji i Iraku, przez średniowieczną sefardyjską i mauretańską Hiszpanię, po barokową, chrześcijańską Europę, w aranżacjach współczesnych wrocławskich muzyków, otwartych na Świat i Europę. Zespół współpracuje z Najwyższym Kolegium Muzułmańskim MZR w RP od 2010 roku, w 2011 roku ukazała się płyta inspirowana muzyką tatarską „Muzyczna jurta – śladami Tatarów”. Więcej informacji na stronie poświęconej muzyce tatarskiej: http://ansamblperegrinus.pl/

Wystawa dostępna będzie od 17 lutego do 13 kwietnia 2017 r.

Muzeum: www.muzeumetnograficzne.pl

kaligrafia_osmanska