Wizyta amerykańskich Tatarów w Białymstoku Wtorek, 11 września 2018 roku

11 września 2018 r. grupa Tatarów ze Stanów Zjednoczonych odwiedziła Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Data spotkania była wyjątkowa, tego dnia powitaliśmy nowy rok muzułmański 1440. Wszyscy zebrani uczestniczyli w modlitwie intencyjnej prowadzonej przez Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza oraz imama Mirzogoliba Radzhabalieva.

Po modlitwie, w czasie podwieczorku, Mufti Miśkiewicz opowiedział zebranym o Muzułmańskim Związku Religijnym w RP, powojennej historii Tatarów i bieżących działaniach. W spotkaniu wzięli udział goście z Nowego Jorku oraz innych miast Stanów Zjednoczonych na czele z Jackiem Sedorowitzem, przewodniczącym nowojorskiej gminy wyznaniowej, członkowie zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku oraz lokalna społeczność tatarska.

Grupa Tatarów ze Stanów Zjednoczonych wybrała się w sentymentalną podróż śladami swoich dziadów i rodziców, którzy w pierwszych dekadach XX wieku wyjechali z Kresów (obecnie tereny Litwy i Białorusi) do Nowego Jorku. W programie wizyty w Polsce znalazły się takie miejsca jak: Warszawa, Białystok, Bohoniki, Kruszyniany oraz Suchowola. W kolejnych dniach goście odwiedzili również Litwę i Białoruś.

Polecamy lekturę książki o Nowojorski meczet Rzeczypospolitej. Historia gminy tatarskiej w Stanach Zjednoczonych:  http://bibliotekatatarska.pl/nowojorski-meczet-rzeczypospolitej/

(Red.)