Wizyta delacji TIKA w Białymstoku Środa, 27 lutego 2019 roku

27 lutego 2019 r. Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, spotkał się w Białymstoku z delegacją z TIKA (Turkish Cooperation and Coordination Agency, Turecka Agencja Współpracy i Koordynacji), celem omówienia projektu przebudowy, rozbudowy i nadbudowy istniejącego Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Turecką instytucję reprezentowali: Mahmut Cevik, dyrektor ds. inwestycji w Europie, inżynierowie z działu technicznego Mustafa Ata i Mehmet Bayrak oraz Rıza Yılmaz, koordynator projektów TIKA.

W trakcie spotkania omówione zostały wcześniejsze projekty zrealizowane dzięki współpracy z TIKA tj. pierwszy i drugi etap budowy Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli;  zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego meczetu w Bohonikach, remont domu modlitwy znajdującego się na terenie tatarskiego cmentarza w Warszawie; wymiana nawierzchni placu przed Szkołą Podstawową nr 28 w Białymstoku, remont i wyposażenie biblioteki oraz czytelni w SP nr 28 w Białymstoku. A także projekty, które zostały wykonane w 2018 roku: remont meczetu i minaretu w Gdańsku i budowa ogrodzenia przy zabytkowym cmentarzu tatarskim w Zastawku.

Po prezentacji dotychczasowych działań, omówiona została kwestia rozbudowy i przebudowy Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, znajdującego się przy ulicy Piastowskiej 13 f. Delegacja TIKA zaproponowała kilka drobnych zmian w przygotowanym już projekcie i poinformowała, iż po akceptacji ostatecznych poprawek możliwe będzie ustalenie terminu realizacji.

W spotkaniu uczestniczyli również: Rozalia Bogdanowicz, członkini NKM MZR w RP; mgr inż. arch. Beata Grzegorczyk–Andrejczuk, autorka projektu przebudowy, rozbudowy i nadbudowy Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku; Mirzogolib Radzhabaliev, imam MGW MZR w Białystoku; Ramil Khyrov, imam pełniący posługę w Suchowoli oraz inż. arch. Szymon Grzegorczyk, specjalista ds. projektów budowalnych przy NKM MZR w RP.

(Red.)