Wizyta delegacji TIKA w Polsce Piatek - Niedziela, 9-11 marca 2018 roku

W dniach 9-11 marca 2018 roku Polskę odwiedziła delegacja rządowej instytucji TIKA (Turkish Cooperation and Coordination Agency, Turecka Agencja Współpracy i Koordynacji). Od roku 2014 organizacja ta współpracuje z Muzułmańskim Związkiem Religijnym w RP w zakresie prac remontowo-inwestycyjnych i kulturalnych.

W sobotę, 10 marca, delegacja z Turcji w składzie: dr Mahmut Cevik, dyrektor Departamentu ds. Europejskich, Mustafa Ata, architekt organizacji TIKA oraz Havva Pinar, ekspert do spraw projektów, odwiedziła meczet w Gdańsku w celu potwierdzenia zgłoszonej przez Muftiego RP Miśkiewicza potrzeby remontu obiektu. Delegację przyjął Ismail Caylak, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Gdańsku.

W niedzielę, 11 marca, delegacja spotkała się z Mufti RP Tomaszem Miśkiewiczem w siedzibie Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, w Białymstoku. W spotkaniu wzięli udział także Krzysztof Mucharski, członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP, Lilla Świerblewska, przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku oraz architekt Szymon Grzegorczyk, specjalista ds. remontowo-budowlanych. Omówiono kwestię współpracy między organizacją turecką a Najwyższym Kolegium Muzułmańskim, a w szczególności:

– remont ogrodzenia i małej architektury cmentarza muzułmańskiego w Zastawku,
– remont Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku,
– remont meczetu w Gdańsku wraz z minaretem
– przygotowanie projektu przebudowy Centrum Kultury Islamu w Warszawie.

Poruszono również kwestię projektów kulturalnych, wydawniczych i edukacyjnych. Podsumowane zostały wcześniejsze wspólne realizacje, omówiono obecne projekty. Obie organizacje wyraziły zadowolenie ze współpracy oraz chęć jej rozwijania oraz podejmowania coraz to nowych wyzwań.

(Red.)

(Fot. Krzysztof Mucharski)