Wspólna modlitwa Poniedziałek, 25 marca 2019 roku

25 marca 2019 roku w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum w Warszawie odbyło się spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

W czasie uroczystości Muftiego RP Tomasza Miśkiewicza reprezentował imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Białystoku, Mirzogolib Radzhabaliev.

Ojciec prof. Zbigniew Kubacki SJ w trakcie powitania uczestników odniósł się do tego, co łączy chrześcijan i muzułmanów: wiara w jednego Boga, Stwórcę nieba i ziemi. Ksiądz Andrzej Tulej przedstawił historię wspólnych spotkań wyznawców obu religii oraz przywitał zaproszonych gości.

Nabożeństwu przewodniczyli: ks. bp Rafał Markowski, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP Nidal Abu Tabaq oraz imamowie: Mirzogolib Radzhabaliev i Nadżib Al Sabahi. Po lekturach tekstów z Biblii i Koranu oraz poruszających kazaniach zostały wypowiedziane słowa zawierzenia.

Uroczystość została zorganizowana przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów oraz Archidiecezję Warszawską. Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Polecamy:

http://archwwa.pl/multimedia/modlitewne-spotkanie-chrzescijan-i-muzulmanow-z-okazji-zwiastowania-panskiego/?fbclid=IwAR1yjFReZD8u8qAD4O4zd_gJ_VNufPELX-CorVemAGQgOOKyVbum9RZ15TU

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,37765,maryja-jednoczy-w-warszawie-biskup-modlil-sie-z-muzulmanami.html

(Red.)

(Fot. Wojciech Łaczyński)