Wyjątkowe lekcje Niedziela, 21 października 2018 roku

21 października 2018 r. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa MZR w Białymstoku, przy wsparciu finansowym Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, zorganizowała dla dzieci uczęszczających na lekcje religii muzułmańskiej w Białymstoku wycieczkę do Uroczyska Ruczaj oraz do Suchowoli.

Wycieczka rozpoczęła się od zajęć artystycznych w centrum turystyczno-rekreacyjnym „Uroczysko Ruczaj” położonym na skraju wsi Karczmisko, wśród malowniczych krajobrazów Puszczy Knyszyńskiej. Z dala od zgiełku miasta uczniowie mogli poczuć się jak artyści, lepiąc w glinie, wykręcając garnuszki na kole garncarskim czy tworząc kartki z papieru czerpanego. Na świeżym powietrzu strzelali z łuku, bawili się gigantycznymi bańkami mydlanymi, a na placu zabaw zjeżdżali na linie oraz wzięli udział w grze terenowej „W krainie legend i baśni”.

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w Tatarskim Centrum Kultury Islamu w Suchowoli należącym do Muzułmańskiego Związku Religijnego.  W centrum grupą zaopiekował się imam Ridvan Cevik, czekał z obiadem i pyszną herbatą. Po posiłku, imam poprowadził modlitwę południową w sali modlitwy.

Wycieczkę zakończyła wizyta w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli. Dawid Gudel oprowadził po nowym centrum, pokazując sale wystawowe poświęcone kulturze polskiej, żydowskiej i tatarskiej. Następnie przewodnik zachęcił uczestników do udziału w konkursie, jedno z dzieci losowało ze skrzyni tajemniczy przedmiot, zadaniem pozostałych było odgadnięcie jego funkcji i nazwy.

Dagmara Sulkiewicz