Wystawa Devrima Erbila Czwartek, 1 marca 2018 roku

Szanowni Państwo,

w imieniu Ambasady Turcji zapraszamy na wystawę Devrima Erbila, której otwarcie nastąpi 1 marca 2018 o godzinie 19:00 w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego pod adresem ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie.

Devrim Erbil jest jednym z czołowych przedstawicieli abstrakcyjnego kierunku w sztuce tureckiej. W roku 1991 otrzymał tytuł Narodowego Artysty Republiki Turcji.

Sztukę Devrima Erbila cechuje wyjątkowa umiejętność łączenia tradycyjnej sztuki tureckiej i sztuk Wschodu, związanych z nimi miniatur i motywów tkanin dekoracyjnych z tradycją malarstwa Zachodu. W pracach artysty siła błękitu i linie obrazu tworzą perfekcyjny melanż. Stambuł, Anatolia, drzewa, ptaki, woda to główne tematy jego obrazów. Malowane przez niego abstrakcyjne panoramy Stambułu, przedstawiane zwykle z lotu ptaka, odzwierciedlają dynamizm tego wiecznego miasta.

Płótna Devrima Erbila stanowią współczesną interpretację malarstwa tureckiego poprzez łączenie języka sztuki abstrakcyjnej z ekspresją linearną. Autor  zdaje się być prekursorem nadania sztuce tureckiej rytmu i żywiołowości. Kontury jego obrazów są niczym wersy poezji. Pod tym względem Devrim Erbil wydaje się tworzyć poezję za pomocą obrazów.

Devrim Erbil wystawiał swoje prace w wielu krajach. Jest laureatem licznych nagród zarówno w Turcji, jak i na całym świecie. Jego prace znajdują się w tureckich i zagranicznych zbiorach muzealnych.