Wystawa w Kijowie Środa, 21 marca 2018 roku

21 marca 2018 r. z inicjatywy Instytutu Polskiego w Kijowie, w Domu Krymskim została otwarta wystawa „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów”. Na zaproszenie organizatorów w uroczystości wzięła udział jedna z autorek ekspozycji – Lucyna Lesisz z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Na wstępie głos zabrali Alim Alijew, działacz krymskotatarski, współzałożyciel organizacji Krym SOS i Nedim Useinow, założyciel Komitetu Solidarności Tatarów Krymskich, a zarazem członek Komitetu Wykonawczego Światowego Kongresu Tatarów Krymskich. Wystawę otworzył dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz, a Lucyna Lesisz zaprezentowała rys historyczny osadnictwa Tatarów na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Licznemu gronu gości przybyłych do Domu Krymskiego towarzyszyło spore zainteresowanie tematyką wystawy mediów ukraińskich i polonijnych.

Wystawa w Kijowie będzie prezentowana do 6 kwietnia 2018 r., a następnie zostanie pokazana w Łucku, Ostrogu, Równym i Tarnopolu.

Wystawa „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów” jest efektem współpracy Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Plansze dostępne są on-line na stronie Biblioteki tatarskiej

http://bibliotekatatarska.pl/wystawa-plansz-tradycje-i-wspolczesnosc-tatarow-polskich-muzulmanow/.

(Lucyna Lesisz)

(Polecamy:
https://www.facebook.com/InstytutPolskiKyiv/posts/2336974949661481
http://qha.com.ua/ua/photo/u-krimskomu-domi-vidkrilasya-vistavka-prisvyachena-kulturi-polskih-tatar/30102/#1)