XX Dzień Islamu w Kościele katolickim Niedziela, 26 stycznia 2020 roku

26 stycznia 2020 r. pod hasłem „Chrześcijanie i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa” odbył się XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Główne obchody zostały zorganizowane w siedzibie Instytutu Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie.

Dzień Islamu w Kościele katolickim ma służyć temu, byśmy dążąc do prawdy, która jest w Bogu, mogli też dostrzegać te wartości, które niesie każda religia. Chcemy spotkać się w duchu wiary, jako wyznawcy różnych religii ­ tak w słowie wstępnym i swoim przesłaniu zaznaczył bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Następnie przesłanie wygłosił Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

W dalszych wystąpieniach mówcy odnosili się do hasła przewodniego. Swoimi doświadczeniami współpracy i budowania dobrych relacji z muzułmanami podzielił się m.in. ks. Tadeusz Czakański. Opowiedział o praktycznych sposobach realizowania dialogu międzyreligijnego w Katowicach, wskazał na wsparcie władz samorządowych. Andrzej Saramowicz opowiedział, jak budowanie jedności i braterstwa w Polsce wygląda z perspektywy muzułmańskiej.

Historię 20-lecia organizacji Dni Islamu w Kościele katolickim w Polsce zaprezentowała prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

W części modlitewnej spotkania odczytano fragmenty Pisma Świętego oraz odśpiewano fragmenty Koranu, a także poprowadzono intencyjną modlitwę muzułmańską dua (prowadzoną przez imamów Mirzogoliba Radzhabalieva i Ramila Khyrova) oraz modlitwę chrześcijańską, zakończoną wspólnym odmówieniem Ojcze nasz. Na koniec wszyscy zebrani przekazali sobie znak pokoju.

Społeczność tatarsko-muzułmańską reprezentowali: Mufti RP Tomasz Miśkiewicz; Rozalia Bogdanowicz, sekretarz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP; członkowie NKM MZR w RP: Izabela Melika Czechowska, Maciej Jakubowski, Krzysztof Mucharski; Maciej Szczęsnowicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Bohonikach; Lilla Świerblewska, przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku; Mirzogolib Radzhabaliev, imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku; Ramil Khayrov, imam Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli oraz członkowie poszczególnych gmin.

Wśród gości byli także: przedstawiciele Ligi Muzułmańskiej w RP, przedstawiciele Islamskiego Zgromadzenia Ahl-ul-Bayt, Ambasador Republiki Indonezji Siti Nugraha Mauludiah, przedstawiciel ambasady Iranu, członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, naukowcy, księża i siostry zakonne.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie na jego czele stoi bp Henryk Ciereszko. Na czele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów stoją obecnie: prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej.

Polecamy:
https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,25635307,bp-ciereszko-nie-lekamy-sie-otwartosci-wobec-islamu-xx-dzien.html

https://ekai.pl/nie-boimy-sie-krytyki-za-otwartosc-na-islam-rozmowa-z-bp-henrykiem-ciereszka/

 (Red.)

Fot. Krzysztof Mucharski