„Zabytki wielu kultur” z Tatarami Czwartek, 29 września 2016 roku

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej – Oddział Bohoniki uzyskał grant na projekt „Zabytki  wielu kultur” z programu „Działaj Lokalnie IX 2016”,  współfinansowanego przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności, realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Projekt stanowi naturalną kontynuację zeszłorocznego cyklu spotkań „Czytanie w bramie”. Celem przedsięwzięcia, skierowanego do dorosłych i młodzieży licealnej, jest pogłębienie wiedzy o zabytkach wielokulturowych. Jego realizacja odbędzie się w drugiej połowie tego roku.

W ramach projektu odbędą się wycieczki autokarowe do zabytków architektury religijnej oraz wspólna wielopokoleniowa akcja sprzątania sokólskiego cmentarza żydowskiego. W trakcie wyjazdu uczestnicy zapoznają się z historią obiektu, do którego aktualnie będą się udawać. Natomiast na miejscu gospodarz uzupełni naszą wiedzę o tzw. smaczki historyczne i ciekawe opowiastki.

Przewidywane jest zwiedzanie i poznawanie historii:       

  • Monasteru i cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu,
  • Muzeum Ikon,
  • Małej i Dużej Synagogi, cmentarza żydowskiego w Tykocinie oraz Muzeum Narwi,
  • Kościoła katolickiego pw. NMP w Kundzinie,
  • meczetu i mizaru w Bohonikach,
  • spotkanie z Romką, Panią Danutą Ciwińską oraz obejrzenie prezentacji multimedialnej poświęconej historii i kulturze Romów w Tarnowskim Muzeum Etnograficznym.

Projekt ma  wymiar edukacyjny i społeczny. Łączy dwa elementy:  wiedza i  wspomnienia dorosłych pozwolą na zachowanie tychże i przekazanie ich kolejnemu młodemu pokoleniu, które  je opowie, zatrzyma w  kadrze i udokumentuje.

Współorganizatorami projektu są: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce.

wycieczka-all