Zapowiedź wydawnicza – audiobook Baju, baju z tatarskiego kraju Poniedziałek, 2 lipca 2018 roku

Informujemy z przyjemnością, że trwają ostatnie prace związane z realizacją audiobooka z bajkami tatarskimi pt. Baju, baju z tatarskiego kraju. Płyta będzie zawierać 10 bajek pochodzących z tomu o tym samym tytule (opublikowanego przez wydawnictwo NKM MZR w RP w roku 2017).

Bajki pochodzą m.in. z Krymu, Tatarstanu oraz Rosji. Opowiadają o dobrych i złych ludziach, zwierzętach, czarownikach i nieczystych siłach. Często ukazują zmaganie dobra i zła, walkę z wewnętrznymi słabościami, wykpiwają chciwość i podłość, piętnują skąpstwo. Wśród nich są bajki związane z tatarskim folklorem i tradycjami, ale też te o uniwersalnej, ogólnoludzkiej wymowie. Przeplatane będą muzyką inspirowaną tradycyjnymi melodiami tatarskimi oraz elementami muzyki współczesnej. Publikacja kierowana jest do słuchaczy w każdym wieku.

Żenia Betliński, absolutny wirtuoz kontrabasu, zdobył wykształcenie artystyczne na uczelniach muzycznych w Odessie na Ukrainie, gdzie grał również muzykę etniczną i tatarską. Dzięki temu, realizacja płyty pod względem muzycznym przebiegała w sposób nierozerwalnie związany ze źródłami muzyki tatarskiej. Dopełnieniem duetu jest doświadczenie Piotra Michałowskiego – muzyka, producenta, aranżera, twórcy interdyscyplinarnych wydawnictw, lidera wielu zespołów muzycznych, kulturoznawcy i badacza kultury. Ten absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu, wykonujący na płycie partie gitarowe, dokonał niecodziennych preparacji gitary elektrycznej, uzyskując szeroką paletę brzmień, tworzącą wyjątkową atmosferę tej publikacji.

Lektorem jest polskotatarski poeta, Musa Czachorowski, obdarzony niespotykanym w brzmieniu, aksamitnym i zarazem stanowczym, pełnym pasji i aktorskiej energii głosem.

Audiobook zostanie wydany dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Płyta będzie dostępna jesienią 2018 roku. Planowane są promocyjne spotkania autorskie we Wrocławiu i Białymstoku.

Barbara Pawlic-Miśkiewicz
Piotr Michałowski

(Fot. Magdalena Maciołek)