Zapraszamy na koncert Czwartek, 10 maja 2018 roku

Zapraszamy na koncert zatytułowany:

„Musical Journey – from the west side of the East to the east side of the West”

WYKONAWCY: Tahir Aydoğdu – kanun, Bilgin Canaz – ney, Burçin Büke – fortepian

TERMIN: 10 maja 2018 r., godz. 18.00
MIEJSCE: Sala Biała w Muzeum Pałacu w Wilanowie
WSTĘP: wolny, po odebraniu darmowej wejściówki w kasach Muzeum
ORGANIZATORZY: Instytut Yunus Emre w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Założony w 2006 r. zespół Tanini Trio, w którego skład wchodzą: Tahir Aydoğdu (kanun), Bilgin Canaz (ney) oraz Burçin Büke (fortepian), za misję obrał budowanie mostów pomiędzy Wschodem i Zachodem oraz promowanie pokoju i przyjaźni na całym świecie. Starannie dobrany repertuar obejmuje zachodnią muzykę z tureckimi elementami oraz turecką muzykę z zachodnimi motywami, stopione ze sobą z najwyższą uwagą i dążące w stronę możliwie największej jednolitości i piękna.

Zespół wystąpił wielokrotnie na arenie międzynarodowej, m.in. we Włoszech, Niemczech, USA, Kanadzie, Korei Południowej, Bułgarii, Turkmenistanie, Hiszpanii, Polsce, Bośni i Hercegowinie, Tajwanie i wielu innych krajach. Tanini Trio nagrało dwa albumy zatytułowane Dokunuşlar (Dotyki) oraz Dokunuşlar II (Dotyki II).

Artyści:

Tahir Aydoğdu: Urodził się w Stambule w 1959 r. Pierwsze lekcje gry na instrumencie pobierał u ojca, znanego wirtuoza kanun. W 1981 r. rozpoczął pracę w Radio Ankara. W latach 1987–2001 nauczał na wydziale Muzyki i Sztuk Pięknych oraz prowadził chór Klasycznej Muzyki Tureckiej na Uniwersytecie Technicznym Bliskiego Wschodu (ODTÜ). Tahir Aydoğdu wystąpił podczas koncertów w kraju i za granicą z zespołami takimi jak Modern Folk Trio, Asia Minor Band, licznymi orkiestrami i kwartetami smyczkowymi oraz artystami takimi jak Cinuçen Tanrıkorur czy Yıldız İbrahimova. Jego pierwszy album solowy Hasret (Tęsknota) oraz książka Kanun Method, której jest współautorem, zostały wydane w 2004 r. Utwory w wykonaniu muzyka znalazły się na 23 albumach wydanych w Turcji oraz 5 albumach sprzedawanych w 75 krajach. W trio gra na przypominającym cytrę instrumencie strunowym zwanym kanun, występującym w muzyce Bliskiego i Środkowego Wschodu.

Bilgin Canaz: Urodził się w Çanakkale w 1972 r. W 1998 r. zakończył naukę na wydziale Nauk Humanistycznych w Państwowym Konserwatorium Muzyki Tureckiej na Uniwersytecie Ege. Jako wirtuoz instrumentu ney w latach 1996–2000 pracował w stacji radiowej TRT Izmir, natomiast w latach 2000–2005 w stacji radiowej TRT Ankara. Wystąpił podczas wielu festiwalów międzynarodowych oraz współpracuje z największymi orkiestrami i dyrygentami Turcji takimi jak Prezydencka Orkiestra Symfoniczna. Prowadził warsztaty z zakresu muzyki tureckiej i muzyki mikrotonowej w Berkeley Jazz School, Konserwatorium w Rotterdamie oraz na Uniwersytecie Edynburskim. W trio gra na instrumencie zwanym ney, to rodzaj fletu o długości do 60–70 cm, popularny w muzyce Środkowego Wschodu.

Burçin Büke: Urodził się w Izmirze w 1966 r. Pierwsze lekcje gry na pianinie pobierał u ojca. W 1977 r. wygrał specjalną nagrodę dedykowaną młodym talentom ufundowaną przez Konserwatorium w Ankarze. W wieku 13 lat reprezentował Turcję podczas Festiwalu Muzycznego w Sofii. Po ukończeniu nauk w Państwowym Konserwatorium w Ankarze edukację muzyczną kontynuował na Akademii Muzycznej w Hanowerze. Zdobył 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Lanciano. Jest jednym z założycieli berlińskiej orkiestry kameralnej Color of Music utworzonej w 1993 r. Burçin Büke odbył tournée z Kameralną Orkiestrą Radia Północnych Niemiec, Orkiestrą Festiwalu Langenhagen i Wielką Orkiestą Hanowerską. Koncertował w krajach takich jak: Francja, Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Bułgaria, Austria, Izrael, Hollandia, Egipt i Szwajcaria. W latach 1994–1998 był członkiem Państwowej Orkiestry Symfonicznej Çukurova, a od 1998 r. jest solistą w Państwowej Orkiestrze Symfonicznej w Izmirze.