
9 sierpnia 2023 r. goście 72. Kongresu Esperantystów-Chrześcijan, odbywającego się pod hasłem „Dialog między religiami”, odwiedzili białostocki meczet przy ul. Piastowskiej 13 F. Podczas spotkania dr Barbara Pawlic-Miśkiewicz opowiedziała o historii obiektu, jego funkcjach i prowadzonej działalności.
Godzinne spotkanie było okazją do rozmowy o pochodzeniu podlaskich Tatarów oraz rytuałach przejścia. Goście z ponad dziesięciu krajów mieli sporo pytań dotyczących języka tatarskiego – zatraconego przez polskich Tatarów kilka wieków temu i języka arabskiego – języka liturgii muzułmańskiej.
Tego dnia uczestnicy kongresu odwiedzili Kruszyniany, gdzie zwiedzili meczet, mizar i spotkali się z imamem, a wieczorem w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku obejrzeli występ Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk” działającego przy Muzułmańskiej Gminie Wyznaniowej MZR w Białymstoku.
Uczestnicy kongresu, m.in. baptyści, katolicy, luteranie i prawosławni, modlą się, studiują Pismo Święte i obradują w języku esperanto, zainicjowanym w 1887 roku przez urodzonego w Białymstoku Ludwika Łazarza Zamenhofa. Organizatorami wydarzenia trwającego od 5 do 12 sierpnia br. są: Międzynarodowa Liga Esperantystów-Chrześcijan (Kristana Esperantista Ligo Internacia – KELI), Fundacja im. Ludwika Zamenhofa i Białostockie Towarzystwo Esperantystów.
Więcej: https://espero.bialystok.pl/pl/kongres-keli/?v=9b7d173b068d
(Red.)
Fot. Barbara Pawlic-Miśkiewicz