Promocja audiobooka Baju, baju z tatarskiego kraju Środa, 15 grudnia 2018 roku

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na koncert połączony z premierową prezentacją audiobooka z bajkami tatarskimi pt. Baju, baju z tatarskiego kraju do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu (gen. Romualda Traugutta 111/113), 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godzinie 18.00.

Płyta jest efektem spotkania trzech twórców. Polskotatarski poeta Musa Çaxarxan Czachorowski zinterpretował bajki. Jego głos – aksamitny i zarazem stanowczy, pełen pasji, aktorskiej energii – kreuje świat pełen emocji, od śmiechu do łez. Muzycy – Piotr Michałowski i Żenia Betliński – których połączyła wielka muzyczna wrażliwość, przygotowali własne autorskie kompozycje i  aranżacje, inspirowane etniczną muzyką krymskotatarską, mongolską i orientalną, a także w dużej mierze muzyką współczesną z pogranicza awangardy i jazzu.

Audiobook zawiera dziesięć bajek z tomu Baju, baju z tatarskiego kraju (NKM MZR, 2017) oraz jedenaście autorskich utworów instrumentalnych. Bajki pochodzące m.in. z Krymu, Tatarstanu oraz Baszkirii ukazują zmaganie dobra i zła, walkę z wewnętrznymi słabościami, piętnują chciwość, podłość, skąpstwo. Przewrotny morał, oryginale poczucie humoru to zdecydowane atuty tatarskiego bajkopisarstwa.

Wydanie płyty było możliwe dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Polecamy:
http://bibliotekatatarska.pl/baju-baju-z-tatarskiego-kraju-audiobook-z-tatarskimi-bajkami/

Organizatorem koncertu jest Fundacja Kalejdoskop Kultur, koncert jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław:
http://kalejdoskopkultur.pl/?p=3226
https://www.facebook.com/events/281253939186943/

Wystąpią:

Musa Çaxarxan Czachorowski – głos
Dziennikarz, poeta, tłumacz, wydawca. Rzecznik prasowy MZR w RP, przedstawiciel MZR w RP na Dolny Śląsk. Redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor prowadzący „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”. Założyciel i redaktor naczelny Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq. Autor trzynastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską i muzułmańską. Wiersze drukował m.in. w „Odrze”, „Odgłosach”, „Poezji”, „Kulturze”, „AltaBaş” oraz „Życiu Tatarskim”. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Autor i współautor książek o tematyce tatarsko-muzułmańskiej.

Piotr Michałowski – gitary, instrumenty perkusyjne
Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary Witolda Żuromskiego, dyplomowany menadżer kultury, koordynator krajowych i międzynarodowych projektów kulturalnych. Muzyczny wędrowiec i współtwórca wielu koncertujących zespołów. Studiował muzykologię na UWr. Uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich gry na gitarze. Od wielu lat prowadzi działalność artystyczną, komponując muzykę teatralną m.in. dla projektów wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Teatrów: PWST, NMT, Akademia Wyobraźni, Korba i innych. Kierownik i współzałożyciel zespołu orientalnego „Ansambl Peregrinus”, z którym nagrał i wydał płytę Muzyczna Jurta – Śladami Tatarów (2011).

Żenia Betliński – kontrabas
Pochodzi z Chmielnickiego (Ukraina). Absolwent Akademii Muzycznej w Odessie (kontrabas). Przez lata 2004-2008 związany z Orkiestrą Teatru Dramy i Komedii w Odessie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Odessie 2008, Orkiestrą Symfoniczną Ukraińskiego Radia i Telewizji. Od 2013 na stałe we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol, Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Uczestniczył m.in. w projektach: Dawida Majewskiego (Batory), Natalii Lubrano, Adama Barona, Piotra Dziubka, Magdy Kumorek, Marcina Borsa.

(Red.)