Targi, targi i po targach – relacja z Targów Książki w Warszawie

Nadszedł wreszcie czas na Targi Książki w Warszawie. Od 26 do 29 maja 2022 r. wydawcy rozłożyli swoje stoiska na Placu Defilad oraz w Pałacu Kultury i Nauki, a także obok niego – od strony ulicy Marszałkowskiej. W sumie ponad pięciuset wystawców z trzynastu krajów, wśród nich Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej. Stoisko otrzymaliśmy w tym samym miejscu co w ubiegłym roku i z tym samym numerem – 1. Tym razem działaniami bezpośrednimi zajmowała się trzyosobowa ekipa w składzie: Barbara Pawlic-Miśkiewicz, Marek Moroń i Musa Czachorowski. Pomocą służyli sam Mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz mazowiecki przedstawiciel MZR Adham Abd El Aal. Ihsan Karaaĝaç, imam pełniący posługę przy Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim w Warszawie, dbał natomiast, abyśmy mogli pokrzepić się gorącą i mocną herbatą, bowiem pogoda nie była zbyt łaskawa. Instytucjonalnie stoisko MZR wsparła Ambasada Republiki Azerbejdżanu.

Zaprezentowaliśmy szeroką ofertę blisko stu tytułów, w tym książki o tematyce etnicznej i religijnej, mapy, audiobooki oraz czasopisma. Podobnie jak na targach ubiegłorocznych, tak i teraz bestsellerem było nasze wydanie przekładu Koranu, który doczekał się już trzech edycji. Azerbejdżańska ambasada przekazała natomiast pakiet publikacji, w tym narodowe eposy Korogłu  i Oguz-chan, przyjęty z dużym zainteresowaniem. Osoby przychodzące na nasze stanowisko, częstowaliśmy smacznymi daktylami, prezentami od ambasad Arabii Saudyjskiej oraz Palestyny. Z przyjemnością powitaliśmy gości: radcę ambasady Etibara Abdullayeva oraz pierwszego sekretarza Orkhana Aliyeva z Ambasady Republiki Azerbejdżanu, radcę ds. ekonomicznych i kulturalnych Khadiję Id Ali z Ambasady Królestwa Maroka oraz Hakana Abaciego, pierwszego radcę, zastępcę szefa misji z Ambasady Republiki Turcji. W następnych dniach odwiedzili nas płk Nihan Kamil Azgin, radca ds. bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych oraz Mehmetali Akdag, radca ds. edukacji z Ambasady Republiki Turcji w Warszawie, a także kierownik Działu Historii i Badań Naukowych warszawskiego Muzeum Niepodległości Maciej Jakubowski.

Nie zabrakło również warszawskich muzułmanów: byli m.in. Adam Farkhat Khan z małżonką Anią, Halima Sabi, Emina Ragipović i Ajsza Shah, a także nasi mili znajomi z Białegostoku, Anna i Krzysztof Mucharscy. Przede wszystkim jednak zjawiały się osoby zainteresowane kulturą i tradycjami polskiej społeczności tatarskiej oraz naszymi meczetami, głównie tymi na Podlasiu. Wiele opowiadało o swoich rodzinnych poszukiwaniach tatarskich koneksji, pokazywało zdjęcia, rozmaite dokumenty, pytało o rozmaite związane z tym sprawy. Z radością witaliśmy czytelników i gości, który od kilku lat odwiedzają nasze stoisko, pytając o nowości wydawnicze. Nie było na szczęście ludzi agresywnych i nieuprzejmych. Tylko pewien młodzieniec bardzo chciał powiedzieć coś uszczypliwego o muzułmanach i islamie, ale zabrakło mu wiedzy i dowcipu. W sumie ruch na stoisku panował znaczny od momentu otwarcia aż do zamknięcia. Aż zazdrościli nam sąsiedzi.

Musa Czachorowski

Fot. Barbara Pawlic-Miśkiewicz, Tomasz Miśkiewicz, Marek Moroń, Krzysztof Edem Mucharski