4 edycja Festiwalu Kultur w Suchowoli Sobota, 17 lipca 2021 roku

17 lipca 2021 r., już po raz czwarty, w Suchowoli odbył się Festiwal Kultur, organizowany przez Centrum Trzech Kultur, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki z udziałem współorganizatorów: Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Centrum Archiwistyki Społecznej. Wydarzenie zaczęło się od umieszczenia w lapidarium na cmentarzu żydowskim trzech fragmentów macew. Następnie w południe w Centrum Trzech Kultur odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Wianuszki” prezentującej wianuszki święcone przez katolików z gminy Suchowola podczas zakończenia oktawy Bożego Ciała. W tej części festiwalu goście mogli zapoznać się z wystawą eksponatów związanych ze wspólnotą żydowską żyjącą do lat 40. XX wieku w miasteczku, a także wysłuchać słuchowiska pt. Będziesz tą, która przeżyje poświęconej historii suchowolskich Żydów.

Kolejna część festiwalu odbyła się w ogrodzie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu. Rozpoczął ją koncert Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”, który zaprezentował utwory ze swojej nowej płyty Tatar sesi 2 oraz wybrane tańce. W dalszej części uczestnicy mogli zobaczyć pokaz kaligrafii, zaprezentowany przez imama MGW MZR w Białymstoku, Mirzogoliba Radzhabalieva, oraz pokaz parzenia kawy i herbaty po turecku w wykonaniu imama MGW w Bohonikach, Ramila Khayrova. Dzięki uprzejmości Instytutu Yunus Emre z Warszawy artystka Anna Żymełka-Pietrzak tworzyła obrazy w technice ebru, tradycyjnej tureckiej sztuce zdobienia papieru.

Goście mogli spróbować gorących napojów zaparzonych w czasie pokazów, imam Radzhabaliev kaligrafował pamiątkowe karty z imieniem danej osoby, chętni mogli doświadczyć malowania techniką ebru. Ponadto do dyspozycji uczestników były stałe wystawy prezentowane wewnątrz centrum oraz okolicznościowe stoisko z publikacjami etnicznymi i religijnymi wydawnictwa Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

W wydarzeniu, oprócz mieszkańców Suchowoli, wzięli udział: mufti RP Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego wraz z żoną Barbarą; Fahir Akdigan, dyrektor Instytutu Yunus Emre z Warszawy; Ihsan Karaaĝaç, imam pełniący posługę przy Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim w Warszawie; Maciej Szczęsnowicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Bohonikach; Renata Żywno, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Suchowoli oraz członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce na czele z Lilą Asanowicz.

Na zakończenie Festiwalu Kultur w kinie Kometa zagrał zespół Bartosza Smorągiewicza.

Polecamy relacje i zdjęcia: https://www.facebook.com/centrumtrzechkultur

(Red.)

Fot. Krzysztof Mucharski, Lila Asanowicz, Barbara Pawlic-Miśkiewicz