77. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Czwartek, 27 stycznia 2022 roku

27 stycznia 2022 r. w Oświęcimiu w Muzeum Auschwitz odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę wyzwolenia obozu Auschitz-Birkenau. Poprowadził je Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zamiast okolicznościowych przemówień zapadła minuta ciszy i refleksji. Swoje świadectwa wygłosili ocaleni: Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski. Zabrzmiał także głos Elisabeth Silberstein Bence, Judith Spielberg Mittelman i Edith Friedman Grosman, które we wspomnieniach przedstawiły pierwszy transport Żydów do Auschwitz. Wydarzenie zakończyła wspólna modlitwa w intencji zgładzonych, ocalonych i o pokój na świecie. Zmówili ją wspólnie rabin Michael Schudrich, biskup rzymskokatolicki Roman Pindel, biskup prawosławny Atanazy i biskup ewangelicko-augsburski Adrian Korczago. W związku z pandemią w obchodach wzięła udział niewielka liczba osób, głównie ocalałych.

W imieniu muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miśkiewicza, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP w uroczystości uczestniczył Adham Abd El Aal, przedstawiciel MZR w województwie mazowieckim.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez gen. mjr. Fiedora Michajłowicza Krasawina.

Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest były obóz Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 r. ustanowiło dzień 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 roku powstał obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager – obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau. Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 r. Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz). W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940–1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. Wśród więźniów Auschwitz przeważali wyznawcy judaizmu, z których większość – ok. 900 tys. – została zgładzona tuż po przywiezieniu. Wśród pozostałych wyznań najwięcej było katolików. Byli tu także chrześcijanie innych wyznań, ale też Świadkowie Jehowy, muzułmanie oraz buddyści.

Głównym motywem 77. rocznicy wyzwolenia obozu uczyniono początek zagłady w Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 r.

Transmisja wydarzenia dostępna jest na stronie: http://www.auschwitz.org/

Więcej:

http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/refleksja-nad-nasza-wlasna-obojetnoscia-obchody-77-rocznicy-wyzwolenia-auschwitz,2273.html

https://tvn24.pl/polska/wyzwolenie-auschwitz-obchody-77-rocznicy-swiadectwa-ocalalych-5575841

(Red.)