
Z radością informujemy, że nowy tom „Rocznika Tatarów Polskich” IX (2022) jest już dostępny. Liczy sobie 320 stron, na których znalazło się kilkanaście artykułów. Wśród autorów znajdziemy postaci dobrze znane, jak chociażby prof. Jan Tyszkiewicz, nieustający w twórczych przedsięwzięciach. W tym numerze publikujemy jego tekst o „złotym łuku” huńskiego wodza.
Z przyjemnością polecamy artykuł dr Julii Krajcarz, która nie tylko w polskim języku, ale też w naszym otoczeniu odnajduje powiązania z tatarszczyzną. Prof. Aleksander Kadyrbajew podzielił się z nami materiałami o narodach turkijskich: Karakałpakach i Uzbekach, dr Amet-chan Szejchumierow, znany już Państwu z wcześniejszych publikacji zarówno w „Roczniku”, jak i w „Przeglądzie Tatarskim”, udostępnił tekst związany z wojskowością Chanatu Krymskiego. Interesujący jest też artykuł Jusifa Agajewa z Azerbejdżanu o starodawnej turkijskiej sztuce wojennej i jej odzwierciedleniach w „Kutadgu bilik”, jedenastowiecznym dziele Jusifa Bałasaguniego.
Publikujemy również ostatnią, ale za to najdłuższą część Dolnośląskich Tatarów, w której wrocławianin Krzysztof Olechnowicz z wielkim zaangażowaniem opisał powojenne losy i powiązania rodzinne tatarskiej społeczności.
To, rzecz jasna, nie wszystko, co znajdą Państwo na łamach naszego czasopisma. Każdy artykuł jest godny uwagi.
Egzemplarze dostępne są w Kancelarii NKM MZR w Białymstoku, ul. Piastowska 13 F. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mejlowo: mzr@mzr.pl lub telefonicznie: + 48 605 612 137.
Tom można także znaleźć w naszej elektronicznej Bibliotece Tatarskiej: www.bibliotekatatarska.pl
(Red.)